Jak wybrać latarkę czołową? Na co zwrócić uwagę kupując czołówkę LED
Jak wybrać latarkę czołową? Na co zwrócić uwagę kupując czołówkę LED
Na wyjeździe rowerowym, na szlaku trekkingowym, uprawiając jogging lub survival – w wielu tych sytuacjach niezbędnym elementem wyposażenia jest latarka. Dodatkowe źródło światła przydaje się nie tylko wtedy, kiedy zapada noc. Speleolodzy na przykład muszą przedzierać się także przez ciemność jaskiń.
W ostatnich latach największą popularnością zarówno wśród sportowców, turystów, jak i wielu zawodowców pracujących w trudnych warunkach cieszą się latarki czołowe. Charakteryzują się one często odmiennymi parametrami, które mogą się przydać w najróżniejszych warunkach. Jak dobrać model na spokojny outdoor, do ekstremalnych sporów lub celów zawodowych? Przekonasz się o tym, czytając poniższy artykuł!
Dlaczego czołówka?
Podstawowy argument, przemawiający za stosowaniem latarek czołowych, to mocowanie na głowie. Ma to przynajmniej dwie zalety. Pierwszą są wolne ręce. Ułatwia to asekurację i zachowanie odpowiedniego balansu lub korzystanie z różnych narzędzi. Drugą jest fakt, że światło zawsze pada w kierunku, w którym patrzy użytkownik, co ma niemałe znaczenie, niezależnie od sytuacji.
Budowa latarki czołowej
Nim o tym, na co przede wszystkim zwracać uwagę przy wyborze czołówki, warto przyjrzeć się, jak wygląda jej budowa. Otóż składa się z trzech podstawowych elementów:
- modułu oświetleniowego,
- systemu mocowania,
- systemu zasilania.
Moduł oświetleniowy to podstawowy element latarki. Warto przede wszystkim zwracać uwagę na modele, które wykorzystują diody LED. Charakteryzują się długą żywotnością i wytrzymałością na uszkodzenia. Ponadto można regulować strumień światła przez zastosowane w urządzeniu soczewki.
Systemem mocowania są paski i klamry, służące do założenia latarki na czoło. W większości przypadków czołówki mają pojedynczą obręcz jak na przykład Ledlenser MH4. W niektórych modelach stosuje się dodatkowy pasek przechodzący przez środek głowy. Sprawia on, że urządzenie jest bardziej stabilne. To szczególnie ważne przy cięższym module oświetleniowym.
W przypadku systemu zasilania można mówić o dwóch rodzajach:
- zewnętrznym,
- wewnętrznym.
Zewnętrzny, czyli z pojemnikiem na ogniwo zasilające, sprawia, że sama latarka ma niewielką masę. Małe pudełeczko z akumulatorem lub miejscem na baterie łączy się z nią kablem. W zależności od długości przewodu może być ono zaczepione na specjalnej klamrze na potylicznej części mocowania lub w kieszonce kurtki czy bluzy. Wewnętrzny system skrywa się w module oświetleniowym, zwiększając masę czołówki.
Nie mniej istotne jest źródło zasilania. Wyróżnia się dwa rodzaje. Pierwszy to popularne „paluszki” – mogą być to albo akumulatory litowo-jonowe lub tradycyjne baterie. To dobre rozwiązanie wszędzie tam, gdzie ma się ograniczony dostęp do energii elektrycznej. Drugi rodzaj źródła to wbudowany akumulator, ładowany np. przez kabel USB.
Na co zwracać uwagę przy zakupie czołówki
Główny parametr to moc wyrażana przez jednostkę o nazwie lumen. Możesz też spotkać się z twierdzeniem, że określa on „jasność” latarki, co nie jest błędem, a raczej potocznym określeniem. Lumeny informują o ilości światła emitowanego przez urządzenie. Im więcej ich generuje, tym mocniej świeci. Na opakowaniach latarek zazwyczaj zamieszcza się informację o tym, jaką jasność generują przy pełnym naładowaniu baterii, co też dobrze mieć na uwadze.
Kolejne, co powinno Cię zainteresować, to tryby pracy. Zazwyczaj czołówki oferują ich kilka. Skupiony gwarantuje mocne rozświetlenie jednego, oddalonego punktu. Rozproszony, najpopularniejszy, służy do oświetlenia najbliższego otoczenia. Jeśli latarka ma opcję „Boost”, można liczyć na dużo mocniejszy strumień od bazowego, kosztem większego zużycia energii. Czerwone światło pomaga dostosowywać wzrok do różnych warunków oświetleniowych. W trybie migającym zaś (białym lub czerwonym) można wysyłać sygnały ostrzegawcze do innych turystów czy uczestników ruchu drogowego.
Warto zwrócić uwagę na…
Także inne parametry jak na przykład wodoodporność (z oznaczeniem minimum IPx4), możliwość regulacji kąta padania światła, wskaźnik naładowania baterii czy blokadę włącznika. Szczególnie ten ostatni element jest ważny, gdy czołówkę nosi się w plecaku.
Jak wybrać latarkę czołową dla siebie?
Turyści, jak i zawodowcy będą potrzebowali urządzenia o odmiennych parametrach. Jeśli lubisz bieganie nocą, to powinieneś zwrócić uwagę na latarkę o mniejszej masie, za to z mocą w zakresie 100-300 lumenów. Dobrym przykładem jest Mactronic Falcon Eye Orion. Możesz też postawić na model z automatycznym dostosowaniem siły strumienia. Jeżeli wybierasz się wieczorem na rower, postaw na Ledlenser MH4 (https://www.naostrzu.pl/1568482,latarka-czolowa-ledlenser-mh4-czolowka-200lm-green-1xaa-1568482), z opcją płynnego przechodzenia między skupionym a rozproszonym światłem. Natomiast jako pracownik, którego środowiskiem pracy jest zwykle nieprzenikniona ciemność, z pewnością docenisz ogromną siłę 850 lumenów latarki Ledlensera H14R.2.
Nasz sklep internetowy może zaproponować szereg innych czołówek sprawdzających się jako akcesoria pod namiot, jak i sprzęt dla zawodowców. Zastanów się, jakie światło będzie najlepsze dla Twoich oczekiwań – nie ma potrzeby rzucania się na największą moc, jeśli wystarczy Ci oświetlenie najbliższej okolicy. Sprawdź ofertę już teraz!