Zwykłe rzeczy w niezwykłym wydaniu, czyli sprzęt wojskowy dla cywilów
Dla wielu osób dziecięce zabawy w żołnierzy przerodziły się w pasję. Niektórzy realizują ją poprzez służbę, a inni, kolekcjonując militaria. Światowe armie nieustannie pozbywają się swojego wyposażenia, które zastępują nowszym, bardziej nowoczesnym sprzętem. Wśród odchodzących do rezerwy przedmiotów znaleźć można „używki”, ale także asortyment, który dotychczas nigdy nie opuścił garnizonowego magazynu. Jest to gratka dla wszystkich miłośników sprzętu wojskowego. Co ciekawe, wielu elementów żołnierskiego ekwipunku używają na co dzień cywile. Obecnie nic nie stoi na przeszkodzie, aby wymarzony czołg stanął na przydomowym podjeździe w pełni legalnie. Jakie jeszcze przedmioty można zdobyć?
Co oferuje wojsko? Ile pali czołg z demobilu?
Demobil to termin popularny wśród osób interesujących się tematyką armii. Warto więc wyjaśnić, że jest to sprzęt wojskowy odsprzedawany cywilom. W Polsce za handel mieniem wycofanym z użycia odpowiada Agencja Mienia Wojskowego (AMW), a konkretnie jej Oddziały Regionalne. W ofercie AMW znaleźć można praktycznie wszystko. Zaczynając od skarpetek, mundurów, wyposażenia taktycznego, racji żywnościowych (znajdzie się także konserwa), przez samochody i wozy bojowe, a skończywszy na czołgach czy samolotach. Zdarza się, że sprzęt trafia na różnego rodzaju aukcje, ale głównie dostępny jest na zasadach wolnorynkowych. Dzięki temu kupują go prywatni kolekcjonerzy i sklepy. Poza asortymentem Wojska Polskiego na rynku dostępne są elementy ekwipunku sił amerykańskich, brytyjskich, niemieckich, rosyjskich czy holenderskich.
Wymarzony czołg lub wóz bojowy to prawdziwy rarytas. Choć to kosztowne militarne „zabawki”, na które stać nielicznych, to przejażdżka czołgiem sprawi właścicielowi dużo radości. Trzeba mieć jednak na uwadze, że tankowanie takiej bestii wiąże się z dużymi wydatkami na ropę. Dla przykładu: czołg Leopard 2A4 spala 790 l ropy na 100 km, wóz bojowy KTO Rosomak 77-122 l/100 km, a haubica samobieżna 122m 2S1 potrzebuje 140 l/100 km. O ile wymieniony sprzęt jest trudno dostępny, bo obecnie służy w armii, o tyle nie ma co liczyć, że starsze odpowiedniki oferowane przez AMW będą bardziej oszczędne. Dlatego widok czołgu na podjeździe jest rzadki i wśród kolekcjonerów pojazdy bojowe są prawdziwym rarytasem. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby stać się właścicielem bardziej praktycznych i przystępnych cenowo sprzętów. Dostępne są noże, odzież czy wyposażenie taktyczne, które przydadzą się w domu, ogrodzie, podczas biwaku czy wakacyjnego wyjazdu. Zobaczmy, co tak naprawdę oferuje rynek?
Demobil wojskowy - do czego służy w praktyce?
Noże — niezbędny element wyposażenia
Broń biała to m.in. noże, maczety, czy choćby miecze. Ostrze każdej z nich ma najczęściej określone zastosowanie. Podczas wyjazdu na survival lub polowanie każdorazowo przydają się różnej wielkości ostrza. Miłośnicy takich eskapad docenią nóż myśliwski Walther La Chasse Boar HunTer. Sztyletowa głownia o długości 24 cm z wysokiej jakości stali nierdzewnej jest odporna na działanie korozji i zużycie, a dzięki temu długo zachowuje ostrość roboczą. Przed zsunięciem się dłoni z rękojeści chroni poszerzony jelec, który opatrzono francuską inskrypcją „La Chasse”, co w języku polskim oznacza polowanie. Na ostrzu znajduje się obustronny szlif oraz zbrocze na krew. Na głowni nie zabrakło tradycyjnego myśliwskiego powitania „Waidmannsheil”, co po polsku oznacza Darz Bór! Dodatkowo dla bezpieczeństwa, Walther wyposażony jest w pochewkę ze skóry naturalnej, którą można podczepić do paska. Dzięki temu w różnych sytuacjach łatwo po niego sięgnąć. W trosce o głownii warto zaopatrzyć się w ostrzałkę kamienną HEYSTONE, która szybko pomoże przywrócić ostrość roboczą.
Wojsko to nie tylko noże myśliwskie, ale także scyzoryki wielofunkcyjne, popularne „motylki” oraz noże taktyczne i maczety. Duży wybór rozmaitych ostrzy pozwala na znalezienie modelu dostosowanego do konkretnego rodzaju czynności, jak np. oprawianie zwierzyny czy przeprawa przez gęste chaszcze. Wydaje się więc zasadne, aby swój zestaw przetrwania wyposażyć w noże, które mogą być przydatne podczas survivalowego wyjazdu. W końcu warto zabezpieczyć się na różne okoliczności.
Plecaki na każdy rodzaj wyjazdu
Militaria, to nie tylko broń, ale także bardzo zróżnicowany ekwipunek. Dlatego wyjeżdżając na misję, warto skomponować własny zestaw survivalowy. Wypada zaplanować co zabrać, a całość wydajnie spakować. Można do tego wykorzystać plecak wojskowy. Jest to funkcjonalny sprzęt, który równie dobrze sprawdzi się na rower i skałki, jak i podczas zadań bojowych. Specjalna siatka systemu nośnego chroni przed przyczepianiem się brudu, a także igliwia oraz trawy. Rozbudowany organizer ułatwia rozmieszczenie ekwipunku w plecaku. Wewnątrz komory głównej zainstalowano ramki, które dają możliwość montażu dodatkowego wyposażenia. Zastosowany system Air Comfort System (ACS) odpowiada za sztywność plecaka i zapewnia dobrą wentylację pleców. Przy wysokich temperaturach lub intensywnym wysiłku to duża zaleta. Plecak taktyczny z zewnątrz pokryty został teflonem, co sprawia, że jest wodoodporny. Ponadto kryte zamki, wygodne przegrody, karabinek i d-ring na klucze pozwalają na dogodne rozmieszczenie całego asortymentu, chroniąc jednocześnie przed czynnikami zewnętrznymi.
Duży wybór plecaków ułatwia znalezienie właściwego modelu dostosowanego do indywidualnych preferencji. Na krótsze, np. jednodniowe wypady, przyda się coś mniejszego, gdzie zmieści się woda i przekąska. Z kolei planując dłuższy wyjazd, warto zaopatrzyć się w większy plecak, który pomieści kluczowy do przetrwania ekwipunek. Alternatywnie, na kilkudniowe eskapady, warto ze sobą zabrać torby wojskowe.
Śpiwory wygodne, jak materac
Kompletny zestaw survivalowy nie obejdzie się bez śpiwora. Jego parametry najlepiej dostosować do pory roku i okoliczności przyrody, w jakich przyjdzie stacjonować. Warto podkreślić, że militaria, jako całościowe wyposażenie, charakteryzują się dużą funkcjonalnością. Oznacza to, że np. śpiwór Sungpak Softie 3 Merlin dostępny jest w wariancie dla leworęcznych i praworęcznych. Na polu bitwy szybkie wydostanie się z zamkniętego kokonu może uratować życie. Dla cywilów to przede wszystkim wygoda, o którą dbają także wytrzymałe materiały zapewniające komfort termiczny. Dużą zaletą Sungpak Softie 3 Merlin jest to, że nawet po przemoczeniu utrzymuje ciepło. Po wypakowaniu śpiwór się rozpręża, szybko osiągając objętość i puszystość. Jak przystało na sprzęt wojskowy, spodnia część została wzmocniona, co umożliwia spanie w butach. Śpiwór utrzymuje komfort cieplny w temperaturze do 5°C, a minimalna temperatura, w której model spełni swoją funkcję, wynosi 0°C.
Sklep militarny to miejsce, w którym znaleźć można dużo więcej modeli śpiworów oraz innego wyposażenia. Dzięki temu łatwo znajdziemy wariant odpowiadających naszym preferencjom. Nawet wymagający wyjazd nie będzie straszny, gdy pod ręką będzie profesjonalny sprzęt wojskowy. Producenci dbają o jakość ekwipunku, ze względu na szczególne wymagania armii. Wybierając konkretny asortyment, mamy pewność, że jego parametry będą zgodne z opisem i sprawdzą się w terenie.
Prowiant na wyjazd
Sklep militarny naostrzu.pl poza sprzętem oferuje coś, co dodatkowo przybliża pasjonatów wojska do realnych warunków panujących podczas misji. Prowiant, bo o nim mowa, to kluczowy element przetrwania, bez którego funkcjonowanie na polu walki czy choćby podczas wakacyjnego biwakowania, jest praktycznie niemożliwe. Wojskowa racja żywnościowa to przemyślany zestaw produktów i składników odżywczych, które mają dostarczyć żołnierzowi energii. Zestawy są powszechnie wykorzystywane przez jednostki, które wykonują zadania na terenie kraju, ale także poza jego granicami. Skład poszczególnych racji żywnościowej różni się od siebie zawartością. Często jest to uzależnione od szerokości geograficznej, na której stacjonuje armia. Organizm potrzebuje nieco innych składników odżywczych podczas manewrów w okolicy koła podbiegunowego, a innych w pustynnej scenerii. Optymalizacja ekwipunku ma kluczowe znaczenie w kontekście przetrwania, nawet jeśli to tylko weekendowy wyjazd za miasto.
Demobil - odzież i obuwie
Oficjalne mundury zawsze robią wrażenie. Dostępność na rynku produktów z różnych armii świata umożliwia znalezienie uniformów jednostek lądowych, powietrznych czy wodnych. O ile mundur najpewniej wyląduje w kolekcjonerskiej gablocie, o tyle odzież terenową można na co dzień wykorzystać w warunkach bojowych. Wytrzymałe buty taktyczne sprawdzą się na szlakach górskich i grząskich bagnach. W tak niesprzyjających warunkach utrata ciepła może doprowadzić do wychłodzenia organizmu lub odmrożeń. Dobrą ochroną będzie wodoodporne i ocieplone obuwie. Buty w połączeniu z niezawodnymi wełnianymi skarpetami skutecznie zabezpieczą przed niekorzystną aurą i zapewnią wygodę podczas przemieszczania się w terenie. W dopasowanych butach nawet długie i wymagające trasy nie będą straszne.
Wyruszając na wyjazd dobrze mieć pod ręką kamizelkę taktyczną. Mnogość kieszonek umożliwia przechowywanie najpotrzebniejszych przyborów. W końcu baton energetyczny, scyzoryk czy kompas zawsze warto mieć pod ręką. Ponadto odzież termiczna i polar to ekwipunek pożądany podczas każdej wyprawy. Letnie słońce może rozgrzewać ciało do czerwoności i dlatego warto się przed nim chronić. Również nocny chłód bywa bardzo uciążliwy, a w walce z nim pomoże wygodna odzież termiczna i śpiwór. Wyruszając w trasę, warto zadbać o odzież umożliwiającą przetrwanie w każdych warunkach. Przed wyjazdem dobrze skomponować własny zestaw survivalowy na podstawie prognozy pogody. Jednocześnie warto zabezpieczyć się na wypadek nieprzewidzianych sytuacji.
Militaria to fascynujący temat, którym interesują się miliony ludzi na całym świecie. Dla wielu cywilów zwykły żołnierski ekwipunek może być czymś wyjątkowym. Jest to pewnego rodzaju skarb, który pozwala choć przez chwilę poczuć, jak smakuje żołnierskie życie. Całe szczęście, że współczesne możliwości wykraczają poza suche książkowe fakty i zdjęcia. Dzięki temu praktycznie każdy może obejrzeć, dotknąć, a nawet stać się właścicielem oryginalnego wojskowego wyposażenia. Jego wysoka jakość i niezawodność zostały niejednokrotnie przetestowane w realnych warunkach bojowych. Choć o oryginalny żołnierski plecak z misji „Pustynna burza” będzie trudno, to jego nowsze odpowiedniki z powodzeniem znajdziemy m.in. w naostrzu.pl