Aktualności » Gaz pieprzowy - obrona na wyciągnięcie ręki

Gaz pieprzowy - obrona na wyciągnięcie ręki

Przypadkowa zaczepka podczas spaceru lub kłótnia na przystanku to sytuacje konfliktowe, które mogą się dodatkowo zaognić. Jeśli agresor nie ustępuje, a pokojowe załatwienie sprawy coraz bardziej się oddala, warto mieć pod ręką gaz pieprzowy.

Na kursach samoobrony adepci uczą się, że sytuacji spornych nie należy eskalować. Pomimo nerwów warto uspokoić oddech i myśli, a następnie załatwić sprawę polubownie. Niestety, czasami oponent staje się na tyle agresywny, że narusza Twoją strefę komfortu. W sytuacji zagrożenia pojawia się stres, a w odpowiedzi na niego, organizm przekazuje większość energii do mięśni, co jest równoznaczne z komunikatami „uciekaj” lub „walcz”. Co robisz?

Gaz pieprzowy do samoobrony - gdy ktoś przekracza granicę

Sytuacja sporna staje się na tyle niebezpieczna, że pierwotne instynkty powoli przejmują nad Tobą kontrolę. W trosce o własne zdrowie, umysł podpowiada Ci, żeby się oddalić, ale napastnik nie ustępuje. Wiedz, że sięgając po gaz obronny, musisz być gotowa do jego użycia. Widok małej buteleczki może dodatkowo rozdrażnić oponenta, przez co stanie się jeszcze bardziej agresywny. Nie wahaj się skorzystać ze swojego narzędzia do obrony. W ten sposób dasz sobie czas na ucieczkę lub skutecznie odstraszysz agresora, który w potoku łez, z drażniącym kaszlem i największym katarem w życiu, straci ochotę do dalszych zaczepek. Jednak żeby plan się udał, warto dowiedzieć się czegoś więcej o gazie pieprzowym i sposobach jego używania. Jaki gaz pieprzowy wybrać? Przeczytaj nasz poradnik, ponieważ dotyczy to Twojego bezpieczeństwa!

Jak działa gaz pieprzowy?

Substancja w pojemniku drażni błony śluzowe, oczy i usta, co pozwala uciec od zdezorientowanego napastnika. Co dokładnie dzieje się po pryśnięciu w twarz?

Reakcje na gaz pieprzowy:

  • oczy
    • długotrwałe łzawienie,
    • podrażnienie spojówek,
    • mimowolne zaciskanie oczu,
  • nos
    • podrażnienie błony śluzowej,
    • spływające wydzieliny,
    • drażniący zapach,
  • usta
    • pieczenie w gardle,
    • podrażnienie błony śluzowej,
    • problemy z oddychaniem.

Skutki działania gazu obronnego są bardzo dotkliwe i skutecznie zniechęcają napastnika do dalszego ataku. Jeśli do konfliktu dojdzie na zewnątrz i oponent zostanie potraktowany mieszanką, będzie miał problem ze złagodzeniem skutków jego działania. Tarcie oczu, co jest naturalnym odruchem, spowoduje dodatkowe obrażenia. Brak dostępu do wody lub innych substancji neutralizujących uniemożliwi szybkie pozbycie się mieszanki drażniącej z twarzy i rąk. Najlepszym rozwiązaniem na zneutralizowanie działania gazu pieprzowego są chusteczki dekontaminacyjne - jednak nikt nie trzyma ich na co dzień w kieszeni!

Rodzaje gazów pieprzowych

Substancje znajdujące się wewnątrz pojemnika mogą wydostać się z niego w różnej postaci.

Wyróżnia się 4 podstawowe rodzaje gazów obronnych:

  • chmura / stożek
    • mieszanka wydostaje się pod postacią chmury,
    • obejmuje duży zasięg,
    • nie wymaga dokładnego celowania,
    • jest podatna na działanie warunków atmosferycznych (wiatr, deszcz),
  • strumień
    • strzela wąską wiązką gazu,
    • jest mniej podatny na wiatr i deszcz w porównaniu do chmury,
    • trzeba wymierzyć w twarz agresora,
  • piana
    • jest bezpieczna w pomieszczeniach,
    • obejmuje dużą powierzchnię,
    • utrzymuje się na twarzy (nie spływa),
    • ma mały zasięg,
    • jest mniej podatna na wiatr od chmury, ale bardziej od strumienia,
  • żel
    • ma duży zasięg
    • należy wycelować w twarz przeciwnika,
    • jest najmniej podatny na wiatr,
    • bardzo dobrze przywiera do twarzy.

Gaz pieprzowy do torebki i nie tylko

Wiesz już jakie reakcje wywołuje substancja drażniąca gazu pieprzowego oraz jakie są jej rodzaje. Warto podkreślić, że gaz obronny umieszcza się w pojemnikach o różnych wielkościach i kształtach. Najbardziej klasycznym „opakowaniem” jest aluminiowa puszka, nieco większa od szminki do ust. Małe gabaryty pozwalają na łatwe przenoszenie w torebce lub kurtce.

Istnieją także modele, które do złudzenia przypominają szminkę lub dezodorant.Gaz pieprzowy do torebki, bo to rozwiązanie dedykowane dla kobiet, nie będzie rzucał się w oczy. „Szminka” z drażniącym sprayem jest niepozorna i estetyczna, a przy tym bardzo skuteczna w przypadku ataku człowieka lub zwierzęcia.

Na rynku dostępne są także rozwiązania dedykowane m.in. służbom porządkowym czy agencjom ochrony.

Najczęściej to butelki o dużej pojemności, których dyskretnie nie schowasz w torebce lub kurtce. W sieci można obejrzeć filmy, na których służby porządkowe używają ich interwencji lub zamieszek. Część osób wozi gaz w samochodach lub przechowuje w pracy np. jubilerzy czy pracownicy kantorów na okoliczność napadu.

Innym rodzajem niepozornych gazów pieprzowych są breloczki. Niewielkich rozmiarów fiolka zawiera drażniący płyn, który da Ci czas na ucieczkę. Dla sympatyków aktywności na świeżym powietrzu przyda się gaz obronny na zwierzęta. Można go przymocować do ręki (podobnie jak smartfon), przez co nie przeszkadza w wykonywaniu aktywności. Jest zawsze w pobliżu, co umożliwia szybką reakcję na wypadek ataku psa lub innego zwierzęcia.

Zasięg działania gazu pieprzowego

Informacji na temat zasięgu najlepiej szukać na pojemniku. Wpływ na promień rażenia ma rodzaj mieszanki, ciśnienie w puszce, a także warunki atmosferyczne. Przyjmuje się, że efektywny obszar działania gazu pieprzowego wynosi od 3 do 5 metrów. Warto zwrócić uwagę, że na rynku dostępne są substancje, które mogą być używane w pomieszczeniach lub na zewnątrz.

Zasięg działania gazu może być zależny od otoczenia i panujących warunków atmosferycznych. Pamiętaj, że chmura wystrzelona pod wiatr może być dla Ciebie niebezpieczna. Co zrobić, aby uniknąć takiej sytuacji? Działanie mieszanki drażniącej najlepiej wypróbować w praktyce. Zapoznaj się z obsługą puszki i zachowaniem substancji, którą zawiera, to niezbędna wiedza, aby nie zrobić sobie krzywdy. Być może nigdy nie będziesz musiała użyć gazu pieprzowego, ale gdy przyjdzie taki dzień, warto wiedzieć jak go skutecznie rozpylić. Pamiętaj, że w sytuacjach zagrożenia nie ma czasu na czytanie instrukcji.

Pierwsza pomoc - neutralizator gazu pieprzowego

Jak zareagować na działanie gazu, gdy sama zostaniesz nim potraktowana lub do zdarzenia dojdzie przez przypadek? Wiesz, jak działa mieszanka i jakie części ciała podrażnia. Przede wszystkim nie panikuj, nie pocieraj oczu i twarzy, to tylko pogorszy sytuację. Ręce i twarz umyj zimną wodą. Jeżeli masz taką możliwość to oczy, nos i policzki przemyj mlekiem lub wytrzyj w chusteczkę neutralizującą. Jeśli korzystasz z soczewek, musisz je wyjąć. W sytuacji dla Ciebie stresującej możesz zareagować bardzo różnie. Tylko opanowana i skupiona na zadaniu pozbędziesz się drażniącej substancji. Ewentualnie podpowiesz osobie, która będzie chciała Ci pomóc, co powinna robić.

Gaz obronny z barwnikiem

Na rynku znaleźć można różnego rodzaju gazy. Niektóre z nich są wzbogacane o dodatkowe substancje, które pomagają skuteczniej pozbyć się agresora. Do części produktów dodaje się barwników, które widoczne są pod światłem UV. Jeśli zostałaś napadnięta, a w trakcie szarpaniny użyłaś swojego narzędzia do samoobrony, to gdy przyjedzie policja, powiedz o jego właściwościach. Powinno to pomóc służbom w udowodnieniu winy, gdy pochwycony napastnik będzie wypierał się swoich czynów.

Jak mocny jest gaz pieprzowy?

Do badania poziomu ostrości mieszanki wykorzystuje się skalę Scoville’a (jednostka SHU). Papryka słodka ma SHU na poziomie 0, czyli nie jest w ogóle pikantna. Papryczka Jalapeno ma SHU = 8.000, papryka Cayenne = 50.000, a gaz pieprzowy 3.000.000 SHU!

Warto wspomnieć o Oleoresin Capsicium (OC) - jest to oleożywica, która zawiera substancję drażniącą - kapsaicynę. Ponadto, Major Capsaicinoids (MC) to głównie kapsaicynoidy, a ich zawartość wpływa na ostrość mieszanki. Informacja o stężeniu tych składników znajduje się na opakowaniu.

Możesz trafić na następujący skład gazu pieprzowego:

  • 10% OC - to ilość Oleoresin Capsicum w całej mieszance,
  • 15% MC - to zawartość procentowa MC w OC. W niniejszym przypadku znajduje się 1,5% MC w wyrzucanej mieszance. Jest to rzeczywiste stężenie substancji drażniących.

Gaz obronny na zwierzęta różni się stężeniem MC od tych stosowanych na ludzi. W tej pierwszej opcji używa się substancji z MC na poziomie od 0,35% do 0,5%, w drugiej zaś od 0,5% do 1,5% MC. Najwyższe dopuszczalne stężenie to 2% MC, które znajduje się w mieszankach stosowanych do odstraszenia niedźwiedzi.

Gaz pieprzowy to przydatne narzędzie do samoobrony. Jest skuteczne, szybko rozprawia się z agresorem i pozwala bezpiecznie oddalić się od zagrożenia. Warto pamiętać, że substancja występuje pod czterema różnymi postaciami. Dobrze zapoznać się ze sposobem obsługi pojemnika przed pojawieniem się sytuacji niebezpiecznej. Ponieważ, gdy taka nastąpi, nie ma czasu na czytanie instrukcji. Dobrze też wiedzieć, czego się spodziewać po naciśnięciu przycisku i w jakich okolicznościach będzie to dla Ciebie bezpieczne (zawsze uważaj na wiatr). Różnej wielkości pojemniki gazu pieprzowego kupisz w sklepie NaOstrzu.pl - dostępne są modele w formie pomadki, ale także wersje z zapięciem do paska lub na rękę. Wyposażona w podręczny gaz z pewnością poczujesz się bezpieczniej.

Gaz pieprzowy - obrona na wyciągnięcie ręki

Opinie (11 ocen)

4.8