Aktualności » Plecak kostka - modny gadżet czy praktyczny sprzęt terenowy?

Plecak kostka - modny gadżet czy praktyczny sprzęt terenowy?

Plecak kostka - modny gadżet czy praktyczny sprzęt terenowy?


„Gdzie strumyk płynie z wolna,

Rozsiewa zioła maj,

Stokrotka rosła polna,

A nad nią szumiał gaj,

Stokrotka rosła polna,

A nad nią zielony gaj,

Zielony gaj”.


Znana wśród młodzieży piosenka rozgrzewa harcerzy w trakcie marszów i uświetnia wieczorowe ogniska letnią porą. Każdy, kto choć raz brał udział w obozach organizowanych przez Związek Harcerstwa Polskiego, wie, że to aktywna forma spędzania czasu. Wiele osób z pewnością kojarzy charakterystyczne plecaki kostka, które towarzyszyły większości zuchów. Dzisiaj wybór tornistrów jest większy niż kilka dekad temu. Mimo tego plecak kostka cieszy się dużą popularnością wśród młodzieży i wszystkich poszukiwaczy przygód.


Plecak kostka - prostota i funkcjonalność

Współczesny model to pierwowzór plecaka z okresu I Wojny Światowej. Gracze i osoby, które interesują się historią, z pewnością dostrzegły go na kartach książek, a także w trakcie cyfrowej rozrywki. Był to podstawowy element ekwipunku żołnierza. Medycy, aby się odróżnić, oznaczali swoje torby charakterystycznym emblematem tj. czerwonym krzyżem na białym tle.


System nośny


Kultowy plecak kostka ma prostą konstrukcję i to stanowi o jego ponadczasowej sile. Od lat jego budowa się nie zmienia. Pasy nośne są wyściełane wyłącznie filcem. Brak tutaj specjalnych tworzyw i gąbek, które amortyzowałyby nacisk. Wiele osób chwali takie rozwiązanie i zabiera torbę na każdą wyprawę. System nośny jest bardzo prosty, a miękkie plecy wymagają umiejętnego rozmieszczenia bagażu.


Wytrzymały jak plecak kostka!


Plecak kostka uszyty jest z wytrzymałego materiału, odpornego na otarcia i uszkodzenia. Niektórzy uważają, że jest wręcz niezniszczalny i sprawdzi się w każdych warunkach. Nie będziesz miał problemów z zacinającymi się zamkami, bo torba nie ma ani jednego. Troki są bardzo wytrzymałe i będą funkcjonalne przez wiele lat aktywnego użytkowania. Z kolei metalowe sprzączki przetrwają dekady.


Pojemność to kwestia umowna. Przekonaj się dlaczego


Bagaż jest bardzo pojemny, a wszystko dzięki prostej budowie. Umiejętne rozmieszczenie ekwipunku pozwoli Ci na zabranie wielu rzeczy. Weekendowy wyjazd na survival lub biwak z rodziną? Jedna osoba pomieści wystarczającą ilość ekwipunku, aby przetrwać 2-3 dni na łonie natury. Plecak kostka ma wewnątrz „skrzydła”, które pomagają przytrzymać bagaż. Można uznać, że dzięki temu zwiększa się przestrzeń na dodatkowy sprzęt.


Na bokach torby znajdują się specjalne paski, do których można przytroczyć karimatę. Jest to wygodne i praktyczne rozwiązanie na krótsze i dłuższe wyprawy. Dzięki własnej inwencji możesz wykorzystać paski do przypięcia innych przedmiotów, które przydadzą się podczas wyprawy.


Plecak kostka - rys historyczny

Używana dziś nazwa pochodzi z gwary wojskowej, która określała tak tornister będący na wyposażeniu armii Wojska Polskiego aż do końca XX wieku. Żołnierze mówili o plecaku „kostka” ze względu na jego kształt, który utrzymywał się nawet po zapełnieniu go ekwipunkiem. Demobil sprawił, że bagaż zyskał duża popularność wśród harcerzy, młodzieży szkolnej i turystów.


Plecak kostka był wzorowany na niemieckim tornistrze Reichswerha z I wojny światowej. Produkowany w Polsce i używany przez Wojsko Polskie od połowy lat 20. XX wieku. Kwadratowy, farbowany na kolor herbaciany i z klapą, na której przyszyty był charakterystyczny kwadrat z pasków. Ten element służył do mocowania menażki. Pasy przytwierdzone były do metalowej szyny, co poprawiało ich wytrzymałość. Klamry mocowane po bokach i na górze umożliwiały przyczepienie koca lub płaszcza.


Tornister wprowadzono do użytku wojskowego, ale nieustannie trwały pracę nad jego ulepszeniem. Głównym celem było obniżenie masy plecaka i ulepszenie materiału, z jakiego je szyto. W 1927, a ostatecznie w 1933 roku plecak kostka produkowano z brezentu, który również wytwarzano w kraju. Ostatnia wersja miała parciane szelki i praktyczne pasy. Po 1989 roku tornistry sukcesywnie wycofywano z użytku i ku uciesze wielu osób, trafiły do demobilu.


Demobilowy plecak kostka czy nowy?

Kolekcjonerzy z pewnością sięgną po modele demobilowe. Często kryje się za nimi bogata historia. Towarzyszyły wydarzeniom, które na trwałe odcisnęły swoje piętno na ludzkości. Niemniej jednak to pewnego rodzaju pamiątka, którą można wyeksponować w gablocie lub wykorzystać bardziej praktycznie. „Stary” plecak kostka to często funkcjonalny sprzęt, który nadal sprawdzi się podczas wypraw.


Możesz zdecydować się również na pachnący nowością plecak kostka. Jego zaletami, poza opisanymi wyżej, jest fakt, że nikt go jeszcze nie nie użytkował. Dzięki temu sam napiszesz historię swoich wyczynów, a Twoim nieodłącznym kompanem będzie ten legendarny przedmiot.


Młodzież, harcerze i pasjonaci survivalu nie zawsze sięgają po najnowocześniejsze rozwiązania. Wiele osób lubi „klasykę”, a kultowy plecak kostka to synonim wyjątkowości i ukłon w stronę przeszłości. Obecnie to tornister, który sprawdzi się zarówno w warunkach szkolnych, jak i w terenie. Pojemny, praktyczny i wytrzymały. Czego chcieć więcej?



Plecak kostka - modny gadżet czy praktyczny sprzęt terenowy?

Opinie (13 ocen)

4.0