Menażki wojskowe i manierki pod namiot i dłuższy trip
Wiosną i latem wyjazdy plenerowe zawsze smakują wybornie. Pogoda sprzyja pieszym wędrówkom, przyroda prezentuje swoje wdzięki, a Ty masz czas, aby poukładać myśli. W trakcie wypraw zawsze warto mieć coś do picia. Wraz z kolejnymi kilometrami przyda się także coś do zjedzenia. Do transportu napojów pomocna będzie manierka, a do jedzenia menażka wojskowa.
Po co są manierki? Zastosowanie
Wysiłek fizyczny i wyższe temperatury na zewnątrz wzmagają pragnienie. Nawet jeśli nie chce Ci się pić w trakcie podróży to mimo tego, pamiętaj o systematycznym nawadnianiu. Pocąc się, ochładzasz organizm, ale jednocześnie pozbywasz się zapasów drogocennej wody.
Dla sprawnego funkcjonowania ciała i orzeźwienia co pewien czas weź kilka łyków napoju. Do jego przenoszenia przyda się manierka. To asortyment, który towarzyszył podróżnikom od zarania dziejów. Jest to wytrzymały pojemnik, w którym przechowuje się wodę. Zwykle odporny na uderzenia i otarcia, sprawia, że dobrze sprawdza się nawet w wymagających warunkach. Kolorystyka tego elementu ekwipunku nawiązuje do barw popularnego kamuflażu. Przykładem takiego rozwiązania jest manierka 2QT LC2 US ALICE.
Jaka manierka na wodę sprawdzi się w boju?
Ekwipunek do przenoszenia wody stosuje się powszechnie w wojsku, survivalu i turystyce. Niezależnie od stopnia trudności wyprawy, warto pomyśleć o manierce. Na co zwrócić uwagę przy jej wyborze? Przede wszystkim dopasuj jej pojemność do swoich potrzeb. Jeśli to Twoje jedyne źródło wody, pamiętaj, aby regularnie uzupełniać zapasy.
Manierka na wodę może być zbudowana z aluminium, będzie wówczas lekka i wytrzymała. Bardziej odporne na uszkodzenia są modele stalowe, ale mogą być za to nieco cięższe. Na rynku dostępne są także wersje z polimeru. Jest to połączenie niewielkiej wagi i odporności na uszkodzenia.
Manierka na wodę powinna mieć hermetyczne zamknięcie. Producenci stosują system zatrzaskowego korka lub szczelnej zakrętki. Dzięki temu unikniesz rozlania płynu w plecaku, a jednocześnie zabezpieczysz napój przed dostaniem się do niego zanieczyszczeń. Pamiętaj, że zakrętka nie może się zgubić, dlatego dobrym wyborem są modele ze stałym mocowaniem tego elementu.
Nie zawsze w pojemniku musi znajdować się zimny napój. Manierka na wodę z pokrowcem tworzy wersję izolacyjną, która działa jak termos. Dzięki temu w chłodniejszy dzień możesz nalać ciepłej wody lub herbaty. Kiedy na trasie panuje chłód i pada deszcz, gorące napoje pomogą Ci się rozgrzać.
Manierka na wodę i menażka wojskowa: niezbędny duet podczas wypraw
Poza pojemnikiem na wodę, która pozwoli ugasić pragnienie, przyda się także menażka wojskowa, w której przygotujesz lub przetransportujesz posiłek. Ekwipunek nie wyróżnia się kolorem i kształtem, ale w kuchni polowej jest praktycznie niezastąpiony. Dzięki temu, niezależnie od okoliczności, jesteś w stanie przygotować pożywne danie, które doda Ci energii.
Żele energetyczne, suchary czy wafle energetyczne to świetne przekąski. Nic jednak nie smakuje tak dobrze, jak ciepły posiłek liofilizowany np. wołowina z makaronem. W ten sposób zaspokoisz głód i odzyskasz energię do dalszych wojaży. Menażka wojskowa obok manierki na wodę to niezbędny duet, który warto zabrać na każdą wyprawę.
Z czego jest zrobiona menażka wojskowa?
Manierka na wodę może być zrobiona z trzech różnych tworzyw: aluminium, stali lub polimeru. Menażka wojskowa również dostępna jest w tych trzech wariantach. Dzięki temu dostosujesz ekwipunek do własnych preferencji i wygody.
Trzy rodzaje menażek:
- menażka wojskowa ze stali nierdzewnej;
- menażka wojskowa z aluminium anodyzowanego;
- menażka wojskowa z tworzyw sztucznych.
Różne rodzaje naczyń, różne właściwości i funkcjonalności. Zobacz, jakie wady i zalety mają poszczególne rodzaje menażek.
Menażka wojskowa ze stali nierdzewnej
Menażka wojskowa wykonana ze stali nierdzewnej to najczęściej szare, okrągłe naczynie. Znajdziesz je na wyposażeniu żołnierzy, pasjonatów survivalu, turystów i harcerzy. Tego rodzaju menażka jest zwykle tania, wytrzymała i łatwo utrzymać ją w czystości. Możesz jej użyć do przygotowania posiłku na palniku, a także na ognisku.
Menażka wojskowa może być wyposażona w uchwyt zaciskowy, który ułatwia przygotowanie posiłku. Jest za co złapać, aby zamieszać w garnku i jednocześnie utrzymać go na palniku. Minusem tego akcesorium jest waga. W przypadku dłuższych wypraw, kiedy zabierasz wiele rzeczy, każde 100 g ma znaczenie. Jeśli nie jest to dla Ciebie przeszkoda, to menażka wojskowa sprawdzi się podczas dłuższej wyprawy, jak i w trakcie biwakowania na polu namiotowym.
Menażka wojskowa z aluminium anodyzowanego
Menażka wojskowa z aluminium anodyzowanego to rozwiązanie dla zwolenników lekkich plecaków. To właśnie je poleca się na dłuższe wyprawy, bo są lżejsze od swoich stalowych odpowiedników. Współczesne modele wykonane z aluminium mają dodatkową powłokę, która chroni przed szkodliwymi substancjami.
Warto wiedzieć, że w kontakcie tego metalu z kwaśnym lub słonym jedzeniem, wydziela on szkodliwe dla zdrowia substancje. Stąd dodatkowa warstwa, która zabezpiecza przed tego typu sytuacjami. Pamiętaj jednak, aby nie mieszać potraw metalowymi sztućcami lub robić to bardzo delikatnie, bez dotykania naczynia.
Współczesna menażka wojskowa z aluminium anodyzowanego to lekki i bezpieczny ekwipunek, w którym wygodnie przygotujesz posiłek. Naczynia wykonane z tego rodzaju tworzyw stoją pewnie na kuchence turystycznej i nie ślizgają się po niej jak modele stalowe.
Menażka wojskowa z tworzyw sztucznych
Szukasz niestandardowych rozwiązań? Sięgnij po modele wykonane z wytrzymałych materiałów sztucznych. W ten sposób możesz urozmaicić kolorystycznie swój ekwipunek. Choć kwestia estetyki to sprawa indywidualna, to może być akurat dla Ciebie ważna. Poza tym zwróć uwagę na praktyczne zastosowanie.
Menażka z tworzyw sztucznych, czyli silikonu lub plastiki będzie wygodna w użytkowaniu i lekka. Zwykle możesz je myć w zmywarce i używać w mikrofali. Choć w terenie trudno o takie udogodnienia to z pewnością docenisz te możliwości po powrocie do domu.
Użycie silikonu i plastiku na kuchence turystycznej budzi w Tobie wątpliwości? Współczesne rozwiązania umożliwiają gotowanie na palniku z użyciem tego rodzaju naczyń. Wszystko za sprawą dna menażki, które wykonana jest z aluminium. Z kolei silikonowe ściany są odporne na wysoką temperaturę i pozwalają bezpiecznie przygotować posiłek.
Dużym udogodnieniem jest możliwość złożenia menażki w harmonijkę. W ten sposób zajmuje mniej miejsca i praktycznie zawsze znajdziesz dla niej wolną przestrzeń. Te zalety sprawiają, że menażka wojskowa z tworzyw sztucznych to praktyczny i funkcjonalny element ekwipunku, który cieszy się dużą popularnością wśród miłośników plenerowych wypraw.
Menażka wojskowa i manierka na wodę – naczynia turystyczne kupić w zestawie czy osobno?
Każde rozwiązanie jest odpowiednie, jeśli ekwipunek, który kupujesz, spełnia Twoje oczekiwania. Zestawy bywają tańsze, ale jeśli jakiś z elementów Ci nie odpowiada np. sposób zamykania czy brak danej funkcjonalności to rozsądniej jest kupić menażkę i manierkę osobno.
Wybór zestawu polowego ma swoje zalety. Jeśli się zdecydujesz na naczynia turystyczne, możesz liczyć na kompaktowe rozwiązanie. Połączysz funkcjonalność i łatwość transportu. Poszczególne części są tak zaprojektowane, aby można je było złożyć w jednolitą bryłę, którą łatwiej upchnąć w plecaku. Sprawdź, co znajdziesz w zestawie polowym.
Menażka wojskowa i manierka na wodę: Na jakie naczynia turystyczne możesz liczyć w zestawie?
- Pokrowiec;
- Menażka z uchwytem;
- Pojemnik plastikowy – talerz / miska;
- Kubek;
- Manierka;
- Niezbędnik – nóż, widelec, łyżka.
Zestaw polowy, czyli naczynia turystyczne to wygodne rozwiązanie, które składa się z kilku, najbardziej przydatnych elementów. Dzięki temu masz wszystko w jednym miejscu i sprawniej przygotujesz danie, gdy przyjdzie czas na posiłek i odpoczynek.
Menażki i manierki, czyli naczynia turystyczne, które warto zabrać pod namiot i na dłuższy trip
Każda wyprawa wymaga od Ciebie przygotowania i zaplanowanie wielu rzeczy. Jedną z nich jest organizacja ekwipunku. Twoją naturalną potrzebą jest zaspokojenie pragnienia i głodu. Pomoże w tym manierka na wodę i menażka wojskowa. Wyposażenie ułatwi transport płynów, a także umożliwi przygotowanie ciepłej strawy w miejscach oddalonych od cywilizowanego świata. Odpowiednie wyposażenie pomoże Ci przetrwać w dziczy nawet przed długi czas. Przed wyjściem w trasę upewnij się, że menażka wojskowa i manierka na wodę są na pewno spakowane.
Interesuje Cię menażka wojskowa lub manierka na wodę? A może szukasz innego rodzaju ekwipunku? Zajrzyj do naszego sklepu NaOstrzu.