Aktualności » Jaki zestaw survivalowy będzie odpowiedni? Jak przeżyć survival

Jaki zestaw survivalowy będzie odpowiedni? Jak przeżyć survival

Jaki zestaw survivalowy będzie odpowiedni? Jak przeżyć survival

Jako doświadczony podróżnik po bezdrożach z pewnością wiesz, czego potrzebujesz. Jednak młodsi adepci sztuki survivalu i bushcraftu potrzebują czasami wskazówek. Żółtodzioby albo mają to gdzieś, albo pokochają sztukę przetrwania w dziczy. Cisza, spokój, śpiew ptaków, to nie zawsze sielankowa sceneria na Instagrama, a ostrzeżenie o zbliżającym się zagrożeniu. Co robić?

Sposób, aby odstraszyć intruza

Sztuka przetrwania uczy wielu przydatnych zachowań i dostarcza dużo wiedzy na temat sposobów radzenia sobie w różnych sytuacjach. Życie pisze tak nieprawdopodobne scenariusze, że trudno byłoby opisać wszystkie zagrożenia i metody poradzenia sobie w określonych sytuacjach.

 

Bo co byś poradził alpiniście, który podczas samotnej podróży zostaje uwięziony w rozpadlinie skalnej, gdzieś w górach Utah. Film „127 godzin” to desperacka walka o przetrwanie, na którą nie każdy by się zdecydował.

 

Trudno więc przewidzieć, jak się zachować w sytuacji, gdy pojawi się drapieżnik. Może to być niewielkie zwierzę, które sprawi wiele problemów. Roślinożercy też mogą spłatać figla i napędzić Ci nocą strachu. W obu tych sytuacjach wspólnym mianownikiem jest ogień, a w zasadzie jego brak.

 

Obozowisko bez ognia to potencjalne miejsce posiłku, ale to nie ty polujesz, a jesteś zwierzyną. Nawet niewielki ogień może zmienić nie tyle układ sił, ile ograniczyć ryzyko niebezpiecznych spotkań. Zwierzęta naturalnie boją się ognia i uciekają od niego.

 

Jednak ogień trzeba umieć rozpalić. Zapałki mogą zmoknąć, zapalniczka się zgubić, ale krzesiwo powinno zawsze być w plecaku. O ile warto mieć ze sobą zapalniczkę, zwyczajnie się przydaje, o tyle dobrze nauczyć się rozpalania ognia krzesiwem. Dodaj do tego woreczek strunowy np. z suchą, łatwopalną korą.

 

Gdy pada deszcz i potrzebujesz się ogrzać, taka rozpałka jest na wagę złota. Pozwoli Ci to szybko rozpalić ogień, od którego zajmą się nawet mokre drewno. Jednak nie zawsze bywa tak łatwo, jak sugerowałaby teoria.

 

Z tego fragmentu zapamiętaj:

  • naucz się rozpalać ogień,

  • miej ze sobą zapalniczkę i krzesiwo,

  • zestaw survivalowy to także podpałka np. sucha kora drzew.

 

Zawsze przyda się coś do cięcia. Zestaw survivalowy powinien zawierać nóż

Małe nożyki, balisongi, kosy niczym z filmów Rambo. Często wszystkie są przydatne podczas wyprawy w dzicz. Jednym utorujesz sobie drogę, inny pomoże Ci w cięciu gałęzi, a jeszcze inny świetnie sprawdzi się do ostrzenia kijów lub robienia śledzi do namiotu.

 

Ostrze nie zawsze jest potrzebne, ale zawsze je trzeba mieć ze sobą. Wyobraź sobie, że zapragnąłeś obejrzeć otoczenie z wyższej wysokości. Wspinasz się na drzewo, łamie się gałąź i spadasz. Fart chciał, że wisisz na pasku od plecaka. Coś jak spadochroniarz, który w komediach ląduje na liniach wysokiego napięcia.

 

Do tego ciąży Cię część ekwipunku, która zaczepiła się o nogę. Scena jak z filmu, a główny aktor, czyli Ty, nie ma dublera. Co robisz? Sięgasz po kosę i odcinasz obciążenie. Jeśli nie ma innej opcji to jedyna możliwość, aby gałąź wytrzymała obciążenie. Zapewnia to dodatkowy czas na szukanie najlepszych alternatyw, choć działania instynktowne w takich sytuacjach potrafią zaskoczyć nawet doświadczonych specjalistów od bushcraftu.

 

Z tego fragmentu zapamiętaj:

  • Podczas wyprawy survivalowej zawsze miej ze sobą nóż,

  • najlepiej dwa,

  • a jeszcze lepiej kilka.

 

How far can we go? A może: „daleko jeszcze?”. Mapa i kompas

Nie wiesz, jak daleko masz do celu? Chmury utrudniły nawigację, a noc pokazała swoje najczarniejsze oblicze? Zdarza się, że aura zaskoczy w niespotykany sposób. Na takie warianty też można się przygotować. Pomoże w tym mapa i kompas.

 

Dwa narzędzia, które mogą ocalić Ci skórę, gdy zabłądzisz. Warto nauczyć się czytać mapę i poznać podstawy obsługi kompasu. W teorii zna je każdy, ale praktyka też jest ważna. Wyznacz sobie prowizoryczną trasę, najlepiej przez tereny, które znasz, ale idź z mapą i kompasem. Zobacz, co się zmienia, na co zwrócić uwagę i o czym wiedzieć.

 

Pamiętaj, że nocą czerwone światło do czytania mapy turystycznej może wprowadzić w błąd np. poprzez inne kolory.

 

Z tego fragmentu zapamiętaj:

  • wyposaż zestaw przetrwania w kompas i mapę,

  • czerwone światło do oświetlania mapy może wprowadzić w błąd.

 

Odzież survivalowa

Człowiek jest w stanie wytrzymać 4 tygodnie bez jedzenia i 6-7 dni bez wody. Masz pewien czas na zdobycie zapasów, gdy sprawy się komplikują. Jednak obniżenie temperatury ciała o 3°C jest bardzo niebezpieczne. Mróz i hipotermia to najczęstsza przyczyna zgonów w dziczy. Dlatego warto mieć odzież dostosowaną do różnych sytuacji.

Wyruszasz w trasę o brzasku i planujesz wrócić przed zmierzchem. Co się stanie, gdy skręcisz kostkę i będziesz musieć przetrwać kilka godzin, w jakimś przypadkowym miejscu, czekając na pomoc? Dzień był upalny, ale gdy leżysz bez ruchu, ciało szybko się wyziębia. Masz czym się okryć? Wystarczy nawet softshell, ale przyda się też hardshell, gdy słońce będzie zbliżało się do zachodu, a wokół Ciebie zacznie pojawiać się duża wilgoć.

 

Wygodny, przewiewny, wodoodporny, wiatroodporny, z zabezpieczeniem termicznym. Taki powinien być ekwipunek, który zapewni nie tylko komfort w trakcie podróży, ale będzie wsparciem w sytuacjach kryzysowych. Peleryny wodoodporne z ocieplanymi wkładkami z pewnością zażegnają każdy kryzys. Ta sama zasada dotyczy także obuwia. Te sportowe jest do biegania. W dziczy każdy krok jest ważny. Buty za kostkę minimalizują ryzyko skręcenia.

 

Z tego fragmentu zapamiętaj:

  • dostosuj odzież i obuwie do panujących warunków pogodowych,

  • pamiętaj o wyposażeniu awaryjnym na wypadek sytuacji kryzysowej.

 

Zestaw pierwszej pomocy

Nawet twardziel potrzebuje przemyć ranę i zabezpieczyć ją przed wdaniem się zakażenia. Dzięki temu można normalnie funkcjonować i skupić się na celach wyprawy lub wrócić do obozu albo pojechać do szpitala, jeśli sytuacja jest kryzysowa.

 

Apteczka to obowiązkowe wyposażenie podczas każdej wyprawy. Najlepiej wyposażyć ją w następujące akcesoria:

 

  • wodoodporne plastry opatrunkowe,

  • tabletki przeciwbólowe,

  • tabletki uzdatniające wodę,

  • rękawiczki lateksowe/winylowe/nitrylowe,

  • opaska elastyczna,

  • alkoholowy żel odkażający,

  • kompresy,

  • węgiel aktywny/tabletki przeciw biegunce,

  • temblak,

  • środek dezynfekujący rany (gaziki, atomizer),

  • bandaż,

  • koc NRC,

  • pęseta (jeśli nie ma w scyzoryku).

 

 

Z tego fragmentu zapamiętaj:

  • Apteczkę trzeba mieć zawsze ze sobą, aby być przygotowanym na pierwszą pomoc,

  • Sprawdzaj zestaw przetrwania pod kątem ważność wyposażenia.

 

 

 

W survivalu potrzebne są liny

Jednodniowa wyprawa po płaskim terenie to dobra rozgrzewka przed bardziej zaawansowanymi wyprawami. Lina lub sznur mogą przydać się w różnych okolicznościach. Ekwipunek sprawdzi się przy stromych wspinaczkach, a także ułatwi transport drewna. Dzięki linie można gdzieś zejść i na coś wejść. Czasami to przydatny element w tworzeniu Twojego legowiska np. umożliwiający utrzymanie prowizorycznego zadaszenia.

 

Z tego fragmentu zapamiętaj:

  • Lina to Twój sprzymierzeniec.

Nie tylko na nocne wyprawy. Latarka

Wyjścia na łowiska jeszcze przed brzaskiem i powroty po zmroku to dla wielu osób norma. Niezastąpione w dotarciu do celu są kompas i mapa, ale także latarka. Nie tylko ta z czerwonym światłem, ale także z mocnym białym strumieniem. Dzięki temu możesz bezpiecznie dotrzeć do punktu docelowego.

 

Pamiętaj, że warto mieć ze sobą komplet zapasowych baterii. Nigdy nie wiadomo kiedy te w latarce się skończą. Na pewno zrobiłoby się dziwnie, gdyby wydarzyło się to w połowie drogi do domu, gdy od dawna na niebie widać księżyc.

 

Z tego fragmentu zapamiętaj:

  • Trudniej dotrzeć nocą do domu bez latarki,

  • Zawsze pamiętaj o zapasowych bateriach.

Skąd brać wodę?

W lesie trudno o sklep, w którym wybierzesz jedną ze swoich ulubionych wód mineralnych do picia. Dzicz to miejsce, gdzie możesz znaleźć miejsca, w których jest życiodajna ciecz. Jednak nie zawsze możesz określić, czy ta woda, aby na pewno zdatna do picia. W takich sytuacjach przyda się uzdatniacz wody.

 

Trzy sposoby na pozbycie się zanieczyszczeń z wody:

  • Gotowanie (wrzenie) przez 5 minut – proces pozwala usunąć większość szkodliwych substancji, ale nie poradzi sobie z niektórymi chemikaliami.

  • Tabletki uzdatniające i środki dezynfekujące – pozwolą pozbyć się bakterii i zanieczyszczeń.

  • Filtry wodne – pozbędą się najgroźniejszych mikroorganizmów i zanieczyszczeń.

 

Z tego fragmentu zapamiętaj:

  • Woda to życie,

  • Brudna woda może prowadzić do problemów,

  • Zadbaj o elementy uzdatniające i oczyszczające wodę.

 

Historia, która wydarzyła się naprawdę

Stwierdzasz, że zamieszkasz na łonie natury. Zostawiasz całe swoje dotychczasowe życie i ruszasz w głąb dziczy. Osiedlasz się i zaczynasz czerpać przyjemność z otaczającej przyrody. Nadchodzi zima, a to nie lada wyzwanie i sztuka przetrwania. Brak jedzenia to prawdziwy problem.

 

Znajdujesz zmrożone jagody. Wydaje Ci się, że są jadalne. Choć rozważasz opcję, że mogą być trujące. Zapada decyzja i zjadasz je, a niedługo potem nadchodzi śmierć. W dużym skrócie taką historię można obejrzeć w filmie „Into the wild”, który inspirowany jest prawdziwymi wydarzeniami.

 

Skompletuj swój zestaw survivalowy

Wyruszasz na pieszą wycieczkę, a może szykujesz się na poważniejszą trasę? Niezależnie od sytuacji nie zapomnij o kilku podstawowych elementach wyposażenia. Dobra odzież zapewni Ci bezpieczeństwo, nóż ułatwi wiele zadań, a ogień pozwoli się ogrzać, odstraszyć intruzów i upichcić coś do jedzenia.

 

Dobrze dopasowane wyposażenie to połowa sukcesu podczas wyprawy. Reszta to czysta przyjemność, gdy realizujesz założenia, a także w chwilach, gdy masz poczucie wolności.

 

Czegoś potrzebujesz? Zajrzyj do naszego sklepu i sprawdź, w czym możemy Ci pomóc.

Jaki zestaw survivalowy będzie odpowiedni? Jak przeżyć survival

Opinie (13 ocen)

4.9