Aktualności » Wyposażenie na survival – jaki nóż wybrać?

Wyposażenie na survival – jaki nóż wybrać?

Z dnia na dzień przybywa entuzjastów survivalu – surowe, odludne tereny leśne i górskie z sukcesem przyciągają samotników i zwolenników mocnych wrażeń. Nic dziwnego, bo obszary te zawsze czarowały swoją tajemniczością i malowniczością, dostarczając swoim odkrywcom wielu niezapomnianych wrażeń. Jednak same chęci do udania się na survivalową wyprawę nie wystarczą, ponieważ niezbędne jest odpowiednie wyposażenie, m.in. nóż, który może wybawić od niejednej opresji. Jaki nóż survivalowy wybrać?

Rodzaje noży survivalowych

Ze względu na konstrukcję, wyróżnia się dwa rodzaje noży survivalowych – fixy, czyli noże z głownią stałą oraz foldery będące nożami składanymi. Oba wariant mają swoje wady i zalety, a także zakres zastosowań. Przyjmuje się, że fixy są bardziej specjalistyczne, foldery zaś przystosowane są do lżejszych zadań.

Wybór noża survivalowego uzależniony jest nie tylko od jego zastosowania, ale też sposobu noszenia – jeden sprawdzi się do przechowywania w plecaku, inny zaś w kieszeni spodni. Który z nich wybrać na podstawie sposobu noszenia podczas samotnych wypraw?

Wybór noża survivalowego ze względu na sposób noszenia

Wybierając się na wyprawę survivalową zastanów się, gdzie będziesz przechowywał swój nóż – czy chcesz mieć go zawsze pod ręką, czy wolisz, gdy bezpiecznie spoczywa na dnie plecaka? Decydując się na taką wycieczkę weź pod uwagę obowiązujące prawo w kraju, który planujesz przemierzyć – np. w Wielkiej Brytanii obowiązuje całkowity zakaz posiadania broni w miejscach publicznych.

Na szczęście w Polsce prawo jest zdecydowanie mniej restrykcyjne, dlatego bez problemu można zabrać na wyprawę nóż survivalowy i nosić go w dowolny dla siebie sposób – zabronione jest jedynie przenoszenie ostrza ukrytego, np. w lasce. Jak wybrać nóż survivalowy ze względu na sposób noszenia?

Noże składane

Noże składane zazwyczaj nosi się w kieszeni, dlatego większość modeli jest wyposażonych w specjalny klips, który ułatwia przechowywanie – dzięki temu zawsze są „pod ręką”. Owe spinacze mają różnego rodzaju kształty, miejsce zamocowania oraz wysokość, na jakiej utrzymują nóż. Istnieją modele noży składanych „deep carry”, w których nóż niemal całkowicie ukryty w obudowie. Są to na przykład modele scyzoryków czy noży turystycznych.

Bardzo istotnym parametrem przy wyborze noża survivalowego jest kierunek skierowania ostrza złożonego noża – „tip up”, czyli czubkiem do góry oraz „tip down”, co oznacza ostrzem w dół. Oprócz tego mogą być nastawione grzbietem do przodu lub do tyłu. Jeżeli planujesz nosić nóż w kieszeni, najoptymalniejszym rozwiązaniem będzie klips, który pozycjonuje nóż grzbietem do tyłu i czubkiem do góry.

Taki układ sprawia, że wyjęty kozik spoczywa w dłoni w sposób, który umożliwia jego bezpieczne, łatwe otwarcie. Jeżeli jednak postanowisz nosić nóż w kieszeni po przeciwnej stronie do dominującej ręki, wybierz model, który posiada kilka punktów montażowych klipsu.

Noże z głownią stałą

Noże z głownią stałą mają nieco więcej sposobów przenoszenia – przy pasku, na szyi, przy szelce plecaka albo w jego wnętrzu. Przechowywanie fixów jest nieco bardziej problematyczne, ponieważ do bezpiecznego transportu wymagają specjalnej pochwy. Przy wyborze noża z głownią stałą zdecyduj się na taki, do którego dołączony jest pokrowiec bądź odpowiednio dobrane etui – wtedy masz pewność, że będzie on dopasowany do rozmiaru survivalowego sprzętu.

Najczęstszym rozwiązaniem jest pokrowiec, który utrzymuje nóż w pozycji pionowej sztyletem w dół. Dla zachowania komfortu i bezpieczeństwa transportowania sprzętu, ważne jest, aby jego głowica znajdowała się nie wyżej niż linia paska spodni. Jeżeli planujesz przechowywać nóż w nerce lub zasobniku taktycznym, postaw na pochewkę typu dongler.

Noże z głownią stałą najczęściej nosi się w pozycji pionowej, jeżeli jednak planujesz transportować sprzęt w pozycji poziomej, postaw na pokrowiec z kydexu lub odpowiednio uszytą i uformowaną na mokro pochwę. Pamiętaj, że w każdej pozycji najważniejsze jest odpowiednie trzymanie noża, aby nie wypadł podczas transportu.

Warto też dodać, że kydex uznawany jest za najlepszy wybór przy transporcie nożyków typu neck, które zawiesza się na szyi sztychem do góry lub na szelce plecaka. Wybierając pokrowiec zwróć uwagę na obecność tak zwanego tek loka, czyli specjalnego zapięcia, które daje duże pole manewru przy mocowaniu pochwy. Jeżeli planujesz nosić nóż w plecaku lub nerce, materiał, z którego wykonana jest pochwa, nie ma większego znaczenia.

Zastosowanie noży na wyprawach survivalowych

Przed wyborem noża survivalowego zastanów się, do czego przede wszystkim będziesz go wykorzystywał. Jeżeli będzie służył Ci głównie do otwierania paczek, odcięcia nitki czy zastrugania patyka do nabicia i przygotowania pożywienia, tak naprawdę każdy nóż będzie odpowiedni. W takim wypadku przy wyborze możesz kierować się takimi czynnikami, jak estetyka, trwałość, agresja cięcia oraz długość zachowania ostrości.

Jeżeli potrzebujesz noża do bardziej konkretnych zastosowań, weź pod uwagę takie czynniki jak konstrukcja sprzętu, grubość stali, wysokość i rodzaj szlifu, kąt ostrzenia, profil główni czy wytrzymałość.

Jeżeli Twój nóż survivalowy ma Ci służyć głównie do krojenia i przygotowywania żywności, najlepszym rozwiązaniem będzie wybrać sprzęt o grubości nie przekraczającej 3 mm. Poza tym powinien mieć pełny, płaski lub wklęsły szlif o profilu z brzuchem.

Jeśli zaś szukasz noża do bardziej precyzyjnych zadań, postaw na profile „wharncliffe” lub „spear point” z ostrym szpicem, do cięższych najlepszym rozwiązaniem będzie „drop point” ze szlifem niepełnym. Przy podejmowaniu decyzji o rozmiarze ostrza nie sugeruj się opinią, że długie sprawdzi się w każdej sytuacji.

Prawdą jest jednak, że 20-centymetrowa głowica jest ciężka i mało precyzyjna, dlatego przy prozaicznej czynności można zrobić sobie nią krzywdę lub zmęczyć ręce. Dużo lepszym rozwiązaniem będzie 7-10 centymetrowa głowica, która jest wystarczająca do większości zastosowań. Pamiętaj też, że jeżeli chcesz korzystać z krzesiwa z użyciem noża, upewnij się, że grzbiet głowni nie jest zaokrąglony.

Jak wybrać nóż survivalowy?

Istnieje powiedzenie, że najlepszy nóż survivalowy to taki, który akurat jest pod ręką. Można się po części zgodzić z tą tezą, ponieważ w nieprzyjaznych lub nieprzewidzianych okolicznościach warto mieć przy sobie choć lekko ostry sprzęt. Jeżeli jednak chciałbyś się lepiej przygotować na swoją survivalową wyprawę i wyposażyć się w profesjonalny nóż, wybierz:

  • stałą głowicę, najlepiej „full tang”;
  • ostrze o grubości 3,5-4,5 mm, wysokie na 3-4 cm i długie na 10-13 cm;
  • wysoki szlif o profilu ,,drop point/clip point/straight black”;
  • rękojeść z G10, micartu lub dobrej jakości drewna, wzmocnioną pinami lub skręcaną na śrubach;
  • stal węglową o twardości do 58 HRC.

To tylko przykładowe parametry, jednak nóż o takich specyfikacji będzie poręczny, użyteczny i trwały. Taki sprzęt umożliwi Ci skutecznie pracować w drewnie, przygotowywać pożywienie, posłuży jako broń, a umiarkowana twardość zagwarantuje łatwe ostrzenie nawet o krawężnik lub dno kubka ceramicznego.

Wybieraj noże mądrze!

Rodzaj noża uzależniony jest od jego przeznaczenia – inny sprzęt sprawdzi się podczas wypadu pod namiot ze znajomymi, odmienny w razie samotnej wyprawy w góry. Wybór najlepszego noża survivalowego nie jest łatwym zadaniem, dlatego nasi specjaliści chętnie pomogą Ci podjąć najlepszą decyzję.

W naszym sklepie NaOstrzu znajdziesz różnego rodzaju noże z głownią stałą i składane, które sprawdzą się w survivalowych eskapadach. Serdecznie zapraszamy do kontaktu i skorzystania z naszej oferty!

Wyposażenie na survival – jaki nóż wybrać?

Opinie (25 ocen)

4.1