Jak rozpalić ogień w ekstremalnych warunkach? Zastosowanie krzesiw magnezowych
Oczywistym i najprostszym sposobem rozpalenia ogniska wydaje się użycie do tego zapalniczki lub zapałek. Jednak o ile jest to najwygodniejsze rozwiązanie, o tyle akcesoria te są zawodne – paliwo może się skończyć, a zapałki zamoknąć w razie deszczu. Dlatego, jeżeli wybierasz się na biwak lub survival, powinieneś postawić na krzesiwo turystyczne, które działają w każdych warunkach.
Dzięki krzesiwom magnezowym zawsze możesz przygotować sobie ciepły posiłek lub napój i rozgrzać się po długich wędrówkach. Ich rozmiar jest niewielki, dlatego bez problemu umieścisz je w swoim ekwipunku. Krzesiwa magnezowe działają na zasadzie tarcia części magnezowej o stalową. Dzięki temu powstaje iskra – w zależności od modelu rozpałka jest w stanie wygenerować ich 8000-1200, co sprawia, że wystarcza na kolejne sezony. Jak korzystać z krzesiwa magnezowego, by skuteczne rozpalać ogień.
Co to jest krzesiwo?
Mimo że krzesiwa kojarzą się głównie z turystyką i bushcraftem, to warto wiedzieć, że przed wynalezieniem zapałek i zapalniczek były stosowane na co dzień. Obecnie jest ono obowiązkowym elementem wyposażenia w razie wyprawy bushcraftowej, survivalowej lub biwaku. Dzięki niemu możesz zawsze przygotować posiłek lub ciepły napój, co w razie nieprzyjemnej aury jest nieocenione.
Krzesiwo cechuje się bardzo wysoką wytrzymałością, niezawodnością oraz żywotnością nawet przez kilka sezonów. Jest także odporne na działanie wody, co czyni je dużo lepszym rozwiązaniem niż zapałki czy zapalniczka.
Jak działa krzesiwo magnezowe?
Krzesiwa magnezowe swoją nazwę zawdzięczają załączonemu blokowi magnezowemu, które ułatwia rozpalenie ognia. Po jego zdrapaniu przy pomocy iskrownika, grzbietu noża lub innego narzędzia o ostrej krawędzi, następuje krzesanie iskier na zgromadzone wcześniej wióry. Kolejno kładzie się na nich innego rodzaju podpałkę, na przykład korę brzozy lub watę.
Krzesiwa magnezowe uznawane są za niezawodne, wygodne w użytkowaniu oraz bardzo praktyczne, umożliwiając rozpalenie ognia w każdych warunkach, np. podczas ulewnego deszczu. Bardzo często do przyrządu dołączony jest iskrownik – jest nim najczęściej stalowa blaszka z ząbkowaną końcówką. Warto wiedzieć, że w przypadku krzesiw magnezowych może nim być dowolny kawałek materiału o ostrej lub chropowatej krawędzi.
Jak korzystać z krzesiwa magnezowego?
Skuteczność krzesiw magnezowych wynika z ich prawidłowego użytkowania, dlatego sam zakup narzędzia do dopiero połowa sukcesu w drodze do rozpalenia ognia. W poniższym artykule podpowiemy, jak poprawnie się nim posługiwać, aby było to nie tylko efektywne, ale także bezpieczne.
Krzesiwa magnezowe zaliczane są do podstawowych elementów wyposażenia Every Day Carry (EDC). Z jego użyciem można rozpalić kuchenkę gazową, turystyczną czy ognisko i przygotować na nich posiłek z dala od domu. Popularność krzesiw magnezowych wynika przede wszystkim z ich niezawodności, żywotności oraz pełnej odporności na wodę.
Wymienione wyżej cechy sprawiają, że krzesiwo doskonale sprawdza się nie tylko podczas biwaków, ale także podczas różnego rodzaju sytuacji awaryjnych. Umiejętność rozpalenia ognia bez zapałek czy zapalniczki jest bardzo ważna, dlatego powinien ją opanować każdy entuzjasta wypraw survivalowych lub bushcraftowych.
Krzesiwa magnezowe działają przez kilka tysięcy użyć, co czyni je dużo bardziej żywotnym i trwalszym urządzeniem niż zapalniczka, której skuteczność uzależniona jest od odpowiedniej ilości gazu lub benzyny, najczęściej niedostępnych w miejscach z dala od domu i cywilizacji. Uzyskana w wyniku ścierania iskra ma temperaturę około 3000 stopni, jednak samo krzesiwo nie jest źródłem płomienia, dlatego, aby uzyskać ogień, potrzebuje rozpałki. Które z nich warto wykorzystać?
Rozpalanie ogniska krzesiwem bez zapałek i zapalniczki
Istnieją dwa rodzaje rozpałek: sztuczne i naturalne. Każda z nich powinna być maksymalnie sucha, co pozwoli na szybkie wzniecenie ognia. Z tego powodu, podczas pakowania na wyprawę, pamiętaj o tym, aby odpowiednio zabezpieczyć rozpałkę przed przypadkowym przemoczeniem. Bardzo dobrym pomysłem jest włożenie jej do woreczka strunowego. Jakie są rodzaje podpałek sztucznych i naturalnych?
Rozpałki sztuczne
W roli rozpałki świetnie sprawdza się wiele materiałów, które wyróżnia krótki czas zapłonu, z tego powodu skutecznie pomogą przy rozpalaniu ogniska. Zaliczają się do nich:
- wata,
- papier,
- chusteczki higieniczne,
- waciki higieniczne,
- bibuła,
- tampony.
W przypadku takich rozpałek jak papier, chusteczki higieniczne czy waciki warto je wcześniej rozwarstwić, co skróci czas rozpalenia.
Rozpałki naturalne
Zdecydowania większość wyżej wymienionych materiałów jest powszechnie dostępna w i obecna w wielu domach. Jednak przypadku sytuacji awaryjnych nie zawsze mamy przy sobie te przedmioty – co więc w takim wypadku zastosować w roli rozpałki? Jeżeli znajdujesz się w górach, lesie czy nad jeziorem, masz możliwość uzyskania niezbędnej do rozpalenia ogniska hubki, którą możesz znaleźć praktycznie wszędzie.
Pamiętaj, że im drobniejszy i suchszy materiał, tym lepiej. Do najczęściej wykorzystywanych rozpałek zaliczają się:
- kora brzozy,
- suche szczyty traw,
- suche drzazgi z połamanych drzew,
- przełamane, suche patyki,
- puch (np. z pałki wodnej lub dmuchawców)
- żywica (np. świerkowa).
W zalesionych terenach możesz też łatwo znaleźć smolne szczepy, to znaczy nasączone żywicą fragmenty drewna, które pochodzi z drzew iglastych. Taka hubka zaliczana jest do najlepszych paliw naturalnych, znajdujących się w lasach. Bez problemu pozyskasz je z suchych gałęzi, które rosną tuż przy ziemi.
Warto wiedzieć, że najbardziej nasączone żywicą szczepy znajdują się w odległości od kilku do kilkunastu centymetrów od pnia. Tego typu rozpałkę można pozyskać też z korzeni powalonych drzew lub odłupać od pniaków tych ściętych.
Zasady bezpieczeństwa podczas używania krzesiwa
Podczas korzystania z krzesiwa magnezowego bardzo ważne jest zachowanie bezpieczeństwa. Z tego powodu należy pamiętać o kilku zasadach, które pozwolą rozpalić ogień i uniknąć wzniecenia pożaru oraz wyrządzenia sobie krzywdy.
- Zachowaj ostrożność w trakcie krzesania iskier
Podczas rozpalania ognia trzymaj krzesiwo bardzo blisko ziemi, co pozwoli uniknąć takich nieprzyjemności, jak nieumyślne podpalenie odzieży. Pamiętaj, że temperatura rozpalonych iskier jest bardzo wysoka i wynosi około 3000 stopni.
- Rozpalaj ogień w miejscu osłoniętym przed wiatrem
Podczas rozpalania ognia za pomocą krzesiwa bardzo ważne jest, aby robić to w miejscu, które jest osłonięte przed wiatrem. Powód jest oczywisty – rozwiane iskry mogą rozproszyć niezamierzony ogień, wywołując przy tym pożar. Bardzo dobrym pomysłem jest wykopanie niewielkiego dołu, w którym rozpalisz ognisko. Poza kwestiami bezpieczeństwa warto też wiedzieć, że rozpalanie ognia na wietrze jest dużo mniej efektywne.
- Nie rozpalaj ogniska w miejscach, w których jest to zabronione
Rozpalanie ogniska w miejscach, w których jest to zabronione, może skutkować mandatem, naganą, a nawet aresztem. Jak wskazuje ustawa, zakazane jest wzniecanie ognia w odległości 100 metrów od granicy lasu lub obszaru leśnego. Wyjątkiem od tej reguły są miejsca wyznaczone przez właściciela lasu lub nadleśniczego.
Zgodnie z prawem ogniska mogą być rozpalanie jedynie w wyznaczonych do tego miejscach – na szczęście są one coraz częściej tworzone z uwagi na rosnące zainteresowanie bushcraftem i survivalem.
Krzesiwo magnezowe jest koniecznym elementem wyposażenia każdego survivalowca i miłośnika bushcraftu. Cechuje się niezawodnością oraz możliwością użycia w wielu sytuacjach – nawet takich, w których zapałki lub zapalniczki okazują się zawodne. Krzesiwa dają sposobność rozpalenia ognia i ogrzania się w razie trudnych warunków pogodowych.
W sklepie NaOstrzu znajdziesz szeroki wybór krzesiw magnezowych, które są niezastąpione podczas różnego rodzaju wypraw. Ich niezawodność sprawia, że bez problemu rozpalisz ogień nawet w sytuacjach awaryjnych – serdecznie zapraszamy do kontaktu.