Aktualności » Zalety profesjonalnych lunet obserwacyjnych (spektyw): doskonała widoczność oraz czysty i ostry obraz nawet w trudnych warunkach

Zalety profesjonalnych lunet obserwacyjnych (spektyw): doskonała widoczność oraz czysty i ostry obraz nawet w trudnych warunkach

Dobrej jakości luneta obserwacyjna to przyrząd, który można stosować nie tylko podczas pracy zawodowej, ale również przy realizowaniu pasji i zainteresowań. Im bardziej profesjonalny model wybierzesz, tym bardziej czysty i ostry obraz będziesz mógł podziwiać przez jej okular. Tym razem chcemy zaproponować Ci spektyw – specjalny rodzaj lunety obserwacyjnej. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się więcej na jego temat i przekonaj się sam, jak wspaniałym jest on przyrządem.

Profesjonalne lunety obserwacyjne

Luneta obserwacyjna to przyrząd umożliwiający przyglądanie się obiektom lub obszarom z dużych odległości. Nazywana jest inaczej teleskopem soczewkowym, gdyż wykorzystuje układy soczewek do powiększenia obrazu z daleka. Istnieją specjalne lunety (spektywy), które charakteryzują się bardzo dużym powiększeniem, to znaczy o około 20-80 razy. 

 

Do czego przyda się luneta obserwacyjna?

Spektyw przydaje się przede wszystkim do obserwacji bardzo daleko położonych obiektów. Za jego pomocą można m.in.:

 

  • podpatrywać przyrodę;
  • obserwować zwierzynę łowną;
  • podglądać tarcze strzeleckie;
  • podziwiać panoramy miejskie i widoki naturalne.

 

Przez niektóre osoby spektyw nazywany jest lunetą przyrodniczą. Jest tak, gdyż za jego pomocą najczęściej podgląda się dziką przyrodę, zwłaszcza w pobliżu dużych akwenów wodnych. 

 

Kto powinien kupić spektyw?

Ze spektywu skorzystają przede wszystkim te osoby, które zawodowo zajmują się przyrodą. Będą to m.in. ornitolodzy, którzy dzięki lunecie obserwacyjnej mogą prowadzić badania. Spektyw umożliwia im nie tylko rozpoznanie konkretnego gatunku, lecz również podejrzenie, co aktualnie robi ptak, czy jest ranny lub na co poluje. 

 

Zakup lunety obserwacyjnej powinni rozważyć również myśliwi. Dzięki dobremu powiększeniu mogą oni śledzić ruch zwierzyny, planować precyzyjniejszy odstrzał, a także dbać o bezpieczeństwo osób postronnych.

Spektywy spotykane są również bardzo często na strzelnicach, gdzie służą do podglądu tarcz oraz obiektów, do których oddaje się strzał. Ma to szczególne znaczenie w przypadku broni wyborowej o dużym zasięgu, kiedy po oddaniu strzału ciężko ustalić trafienie.

 

Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań, aby lunetę obserwacyjną zakupił również hobbysta. Sprawdza się ona znakomicie do podziwiania krajobrazów. Przyda się też w pracy fotografów amatorów oraz osób, które lubią obserwować panoramy.

Jak korzystać ze spektywu?

Złośliwiec powiedziałby, że wystarczy po prostu przez niego patrzeć na wybrany przez nas obiekt. Wbrew pozorom obsługa tego typu sprzętu nie jest aż tak prosta. Na większości klasycznych spektywów znajdziesz z reguły dwie wartości liczbowe, np. "40x62" lub "15x50". Pierwsza zawsze oznacza powiększenie, a druga średnicę obiektywu (zwykle podawaną w milimetrach). Instrument oznaczony jako "40x62" powiększa 40 razy, a jego obiektyw ma 62 milimetry średnicy. 40-krotna wartość powiększenia oznacza, że obserwując ptaka oddalonego o 40 metrów widzisz go tak, jak gdyby znajdował się w odległości jednego metra od Ciebie.

 

Co wpływa na jakość obrazu, czyli optyka dla zielonych

Na jakość obrazu oddalonych obiektów wpływa kilka czynników. Są to przede wszystkim:

 

  • średnica obiektywu – im większa jest soczewka obiektywu, tym więcej światła tworzy obraz, decydując o jego jasności;
  • warunki oświetleniowe – najbardziej wymagające są obserwacje pod słońce oraz te prowadzone nocą;
  • typ szkła optycznego oraz powłok – cenione są szkła fluorytowe;
  • wybrane powiększenie – obraz jest tym ciemniejszy, im wyższe jest ustawione powiększenie.

 

W kwestiach jakościowych liczy się zatem nie tylko rodzaj zakupionego sprzętu, lecz również doświadczenie. Amatorom polecane są kursy i poradniki z obsługi spektywów oraz różnego typu lunet.

Dane techniczne – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Wybierając spektyw, warto zwrócić uwagę na kilka parametrów. Mają one wpływ na jakość obserwacji, a także żywotność sprzętu. Podczas zakupu należy przyjrzeć się następującym danym technicznym:

 

  • liczbie soczewek;
  • powierzchni warstw antyodblaskowych;
  • mocowaniu obiektywu;
  • rodzajowi materiału, z którego wykonany jest tubus;
  • konstrukcji okularu;
  • rodzajowi wykorzystanego w optyce szkła;
  • światłosile (czyli stosunkowi ogniskowej obiektywu do jego średnicy).

 

Wysokiej klasy spektywy zapewniają doskonałą widoczność oraz czysty i ostry obraz nawet przy słabym oświetleniu i trudnych warunkach atmosferycznych. Jednocześnie są solidnie wykonane, a ich poszczególne komponenty są na tyle wytrzymałe, aby przetrwać upadek lub uderzenie.

Ile kosztuje dobra luneta obserwacyjna?

Dobrej klasy spektyw to zaawansowany sprzęt optyczny, a więc jego cena będzie wyższa niż w przypadku standardowych modeli. Przeciętnie przyjmuje się, że koszt dobrego urządzenia to wydatek rzędu 1000 lub 2000 euro. Czy to dużo, czy mało, ocenić musi kupujący.

 

W przypadku amatorów nie warto wydawać niepotrzebnie pieniędzy i lepiej zaopatrzyć się w spektyw podstawowy w cenie regularnej do 1000 złotych. Jest on wystarczający na początek przygody z ornitologią lub strzelectwem. 

 

Zawodowcy, szukający sprzętu do pracy, nie powinni oszczędzać, gdyż za wysoką ceną idzie bardzo często długa żywotność lunety. 

 

Akcesoria do spektywu

Zakres działania lunety obserwacyjnej można rozszerzyć, dokupując do niej akcesoria. Jednym z podstawowych jest statyw, który stabilizuje obraz oraz pozwala na mocowanie sprzętu w taki sposób, aby móc płynnie zmieniać kąt patrzenia. Najlepsze produkty posiadają specjalną blokadę, która umożliwia unieruchomienie lunety podczas obserwacji. W ten sposób nie poruszymy ją przypadkowym ruchem ręki i będziemy mogli podziwiać panoramy w komfortowych warunkach.

 

Oprócz statywu do lunety warto dokupić futerał na okular. Akcesorium to odpowiada za bezpieczeństwo i ochronę szklanej powierzchni przed kurzem i przypadkowymi zarysowaniami. Zakup futerału powinni w szczególności przemyśleć aktywni obserwatorzy, którzy często przemieszczają się ze swoim sprzętem, np. nosząc go w leśnej gęstwinie.

 

Co zamiast lunety obserwacyjnej? 

Chociaż luneta pozwala na dalekie obserwacje, jej pole widzenia jest dość wąskie i nie wszystkim amatorom podglądania odpowiada. Wiele osób obawia się również wysokiej ceny, która odstrasza ich przed zakupem. Czym w takim razie zastąpić spektyw?

 

Istnieją przynajmniej dwie alternatywy. Jedną z nich jest klasyczna lornetka. Posiada ona szerokie pole widzenia i jest niezwykle mobilna. Za jej pomocą możemy m.in. przeszukać ścianę lasu lub podejrzeć z bliska obiekt na niebie. Nie daje ona tak dużego przybliżenia, jak luneta, jednak zdecydowanie lepiej sprawdzi się podczas pieszych wycieczek i traperskich wypraw.

 

Drugim narzędziem optycznym, które umożliwia obserwację dalekich obiektów, jest monokular. Choć przypomina lunetę, różni go uzyskany efekt. Przybliżeniu przyglądamy się bowiem jedynie jednym okiem. Za jego pomocą uzyskujemy “płaski obraz”, bez poczucia głębi. Nadaje się on do obserwacji przede wszystkim zwierzyny łownej podczas polowań i wyznaczania celów. 

 

Spektyw jako sprzęt rekreacyjny

Marzą Ci się wycieczki i wyprawy górskie, podczas których będziesz podziwiać przyrodę? A może interesuje Cię astronomia i chcesz wyposażyć się w odpowiedni sprzęt? W każdym z tych przypadków wybór spektywu będzie kapitalnym rozwiązaniem.

 

Ten rodzaj lunety obserwacyjnej doskonale sprawdza się w rekreacji i mogą korzystać z niego nawet amatorzy. Za jego pomocą nie tylko wzbogacisz doznania podczas podróży, ale również podejrzysz przyrodę lub ruch uliczny z bliska.

 

Ponadto spektyw może służyć jako sprzęt dla początkujących obserwatorów nocnego nieba. Z jego pomocą obejrzyj zaćmienie Księżyca lub Słońca, przyjrzysz się nietypowej konstelacji lub będziesz podziwiać przelot komety. 

 

Gdzie kupić spektyw?

Dobrej jakości lunetę obserwacyjną kupisz w co najmniej kilku miejscach. Tego typu produkty najczęściej można znaleźć w sklepach ze sprzętem optycznym, choć ich rosnąca popularność sprawia, że pojawiają się również w punktach z militariami oraz artykułami strzeleckimi. 

 

Dobrej jakości spektywy, a także lornetki, dalmierze i mikroskopy znajdziesz w sklepie Na Ostrzu! Nasza oferta skierowana jest nie tylko dla pasjonatów podglądania i obserwowania, lecz również ludzi uwielbiających leśną głuszę i przetrwanie.

 

Odwiedź nasz sklep, skompletuj akcesoria na wyprawę i ruszaj na szlak! Dzięki naszym spektywom z pewnością odkryjesz coś, czego inni na co dzień nie widzą.

Zalety profesjonalnych lunet obserwacyjnych (spektyw): doskonała widoczność oraz czysty i ostry obraz nawet w trudnych warunkach

Opinie (14 ocen)

4.9