Aktualności » Odpowiednia odzież na wyprawy outdoorowe: jakie materiały i modele wybrać?

Odpowiednia odzież na wyprawy outdoorowe: jakie materiały i modele wybrać?

Im lepiej wyposażysz się na wyprawę poza szlak lub w góry, tym lepiej i przyjemniej ją spędzisz. Podstawą każdej udanej wycieczki lub wypadu jest odpowiednie ubranie. Najlepiej, jeśli wybierzesz odzież outdoor – dedykowane do warunków zewnętrznych stroje dla kobiet i mężczyzn. Sprawdź, jakie modele są najpopularniejsze oraz na co zwrócić uwagę, wybierając ubranie turystyczne lub survivalowe. 

Odzież outdoor – ubrania na wyprawy

Niezależnie od tego, czy planujesz wycieczkę w góry, czy najbliższy weekend masz zamiar spędzić na kempingu w lesie, przyda Ci się wysokiej klasy odzież outdoorowa. Dzięki niej będziesz w stanie poruszać się swobodnie w każdych warunkach atmosferycznych i zapewnisz swojemu ciału niezbędne komfort termiczny.

 

Odzież outdoor jest szczególnie polecana osobom, które lubią wyprawiać się poza szlak oraz nocować w namiocie bądź pod gołym niebem. W jej skład powinna wchodzić zarówno bielizna, jak i ubrania wierzchnie, koszulka, spodnie oraz buty. Najlepiej, jeśli posiadają one właściwości termoregulacyjne, są lekkie, a także wyposażono je w liczne kieszenie i rozwiązania funkcjonalne (np. w postaci otworów na słuchawki). 

 

Wysokiej klasy komplet odzieży outdoor pozwoli przetrwać nam w każdych warunkach. W jego skład wchodzą m.in. ubrania wierzchnie, uszyte z myślą o zmiennych warunkach pogodowych. Nadają się one zarówno do lasu, jak i w góry czy na długie piesze spacery. Aby jednak odzież outdoorowa zapewniała niezbędny komfort, musi posiadać specyficzne cechy i parametry techniczne.

 

Najlepsze ubrania w góry, do lasu lub na kemping można nabyć w specjalnych sklepach z akcesoriami militarnymi i sportowymi oraz gadżetami do bushcraftingu. W ich asortymencie można znaleźć marki słynące z najlepszych materiałów oraz produktów dedykowanych do użytkowania w ekstremalnych warunkach. 

Czym charakteryzuje się dobra odzież outdoor?

Wybierając ubrania outdoor, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na kilka kluczowych cech produktowych. Przede wszystkim będzie to:

 

  • termoaktywność;
  • bezpieczeństwo;
  • krój zapewniający swobodę ruchów.

 

Odzież outdoor użytkowana jest przede wszystkim w trudnych i ciężkich warunkach pogodowych. Dlatego jej główną cechą funkcjonalną powinna być termoaktywność. Dzięki niej odzież oddycha i zapewnia termoregulację. Ma to szczególne znaczenie w miejscach i w momentach, kiedy istnieje ryzyko wahania temperatury powietrza. Odzież termoaktywna wykonana z materiałów o stałej temperaturze (np. thermolite lub coolmax) chroni ciało przed wychłodzeniem lub przegrzaniem np. na wietrznych szczycie górskim lub po zapadnięciu zmroku. Oprócz tego odprowadza wilgoć generowaną przez ciało w postaci potu, jednocześnie docieplając w momencie wystąpienia niskich temperatur.

 

Oprócz tego, wysokiej klasy odzież outdoor jest bezpieczna. Wybierając kurtkę membranową, bluzę lub spodnie do wędrówki po górach, koniecznie sprawdź jej parametry techniczne. Przede wszystkim to, z jakiego materiału jest wykonana i czy jest on odporny na uszkodzenia mechaniczne, działanie wody oraz ekspozycję UV. Najlepsze ubrania outdoorowe posiadają specjalne przeszycie i są uszyte w taki sposób, aby zapewnić trwałość powłoki materiałowej, jednocześnie chroniąc osobę noszącą przed otarciami. 

 

Wybierając odzież do wędrówki po górach lub na kemping, sprawdź koniecznie, jak została uszyta i czy zapewnia niezbędną swobodę ruchów. Ma to szczególne znaczenie w przypadku podejść pod strome szczyty, wspinaczek na skały czy też czynności związanych z rozbijaniem obozu. Luźne rękawy i nogawki, gumkowany pas czy poszerzany krój sprawiają, że operowanie narzędziami i poruszanie się nie sprawi problemów. 

 

Jednak nawet ubrania spełniające wszystkie z powyższych cech nie będą użyteczne, jeśli nie ubierzemy ich w odpowiedni sposób. Komponując zestaw do wyjścia w dzicz musimy zwrócić uwagę na układ warstwowy. Najlepiej ubrać się na tzw. cebulkę. Bazowa koncepcja zakłada ubranie składające się z trzech warstw, włącznie z bielizną termoaktywną. W ten sposób możemy bez problemu dopasować odzież do warunków pogodowych, zakładając lub ściągając poszczególne elementy. Kilkuwarstwowy komplet odzieży outdoor sprawdzi się znakomicie m.in. podczas podejść pod szczyt, kiedy generujemy mnóstwo ciepła, a także podczas schodzenia – kiedy jesteśmy narażeni na wiatr i deszcz.

Co ubrać w góry i do lasu?

Podstawowy komplet outdoorowy powinien składać się z elementów, które razem zapewnią nam pełną ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Można zdecydować się na zakup wszystkich ubrań z jednej firmy, a nawet kolekcji, zachowując spójność formy i kolorystyki.

 

Podstawą będzie przede wszystkim bielizna termoaktywna. Z powodzeniem korzystają z niej nie tylko sportowcy, ale również osoby zdobywające szczyty górskie czy nocujące pod gołym niebem. Bielizna termoaktywna to warstwa stykająca się z samą skórą, dlatego najlepiej, jeżeli wykonana jest z bawełny. Oprócz tego musi odprowadzać wilgoć, nie posiadać szwów mogących podrażniać ciało, a także nie może przesiąkać brzydkimi zapachami. W sprzedaży dostępne są produkty zarówno dla panów (bokserki, koszulki, spodenki), jak i dla pań (legginsy, rajstopy, biustonosze). Przeważnie tego typu produkty wykonane są z mieszanek tkanin – bawełny połączonej z elastanem lub poliamidem.

 

Na bieliznę należy nakładać spodnie oraz odzież wierzchnią. W pierwszym przypadku wybór zależy od pory roku. Spodnie powinny być dopasowane do warunków, w jakich przyjdzie zdobywać nam szczyt lub dokonywać eksploracji niezbadanych terenów. Najlepiej, jeżeli wykonane są z materiałów, które nie ulegają uszkodzeniom mechanicznym (np. na skutek kontaktu z ostrymi skałami lub gałęziami), są przewiewne, szybko schną oraz mają odpowiednią grubość. Wśród uniwersalnych i wszechstronnych spodni wyróżnić można produkty typu softshell lub windstopper.

 

W przypadku odzieży wierzchniej powinniśmy wyposażyć się w bluzę lub polar. Będzie to nasza warstwa środkowa (docieplająca) w trójwarstwowej strukturze. Odpowiada ona za utrzymanie ciepła i odprowadzanie pary wodnej podczas poruszania się lub wysiłku. Odzieżą wierzchnią może być polar (gramatura 100-150 latem i 150-200 zimą), bluza power stretch lub produkt hybrydowy. 

 

Na warstwę środkową należy wybierać wszelkiego rodzaju kurtki membranowe i płaszcze, chroniące przed wiatrem, deszczem i ujemnymi temperaturami. Elementy te są wręcz obowiązkowe zimą oraz przy trudnych warunkach pogodowych. Jeśli planujemy wyprawę w góry podczas deszczu, najlepszym wyborem będzie wodoszczelny softshell. W przypadku, gdy mamy zamiar rozpalić ognisko zimą, lepszą decyzją będzie założenie kurtki puchowej. 

 

Podczas wyprawy na górski szlak lub do lasu będą potrzebne również wygodne buty z podeszwą o właściwościach amortyzujących. Zapewnią one niezbędną stabilizację podczas wchodzenia na szczyty, schodzenia w głąb jaskiń czy budowy szałasu. Obecnie najlepszym wyborem na rynku są buty trekkingowe lub hikingowe o membranowej konstrukcji, odporne na zalanie czy zachlapanie, a także posiadające właściwości termoregulacyjne. 

 

Wybór konkretnego produktu bądź kompletu odzieży outdoor w dużej mierze zależy od indywidualnych potrzeb, wymogów konkretnej wyprawy, a także budżetu, jakim dysponuje osoba kupująca. Za wysokiej klasy ubrania w góry można zapłacić nawet kilka tysięcy złotych. W cenie tej jednak otrzymujemy przeważnie wszechstronny komplet, odporny na wiatr, deszcz i zapewniający komfort termiczny nawet w przypadku znacznego wysiłku. 

Co jeszcze zabrać ze sobą na wyprawę poza szlak?

Do długich i niebezpiecznych wypraw należy się odpowiednio przygotować. Często nie wystarczy jedynie zakup ciepłych, wygodnych i bezpiecznych ubrań outdoor. Niezbędne będą również akcesoria i gadżety, które pozwolą nam m.in. radzić sobie w trudnych warunkach czy przygotowywać posiłki.

 

Zwłaszcza przed wycieczkami poza szlak, warto uzupełnić swój plecak o kilka wartościowych przedmiotów. Wśród nich bezwzględnie powinny znaleźć się takie akcesoria i gadżety, jak np.:

 

  • termosy, bidony i kubki;
  • latarki czołowe, turystyczne lub wojskowe;
  • noże, brzytwy lub scyzoryki;
  • namioty, śpiwory i koce;
  • żywność liofilizowana i konserwy;
  • apteczki.

 

W tego typu przybory powinien wyposażyć się każdy uczestnik wyprawy, niezależnie od swojego doświadczenia oraz wieku. Im lepiej będziesz wyposażony, tym większe zapewnisz sobie bezpieczeństwo, a Twój pobyt w dziczy będzie mógł być dłuższy.


Te i inne gadżety oraz akcesoria znajdziesz w najlepszym w sieci sklepie z militariami oraz przyborami dla mistrzów przetrwania – Na Ostrzu! Sprawdź nasze beststellery, zapisz się do newslettera i skompletuj plecak na każdą wyprawę. W naszym asortymencie znajdziesz wysokiej klasy odzież outdoor dla pań i panów, a także wszystkie potrzebne akcesoria i gadżety, aby spędzić noc w leśnej głuszy.

Odpowiednia odzież na wyprawy outdoorowe: jakie materiały i modele wybrać?

Opinie (11 ocen)

4.5