Łuk bloczkowy – jak wybrać idealny model, dobierając go również do wzrostu?
Pomimo lat jest wciąż jedną z najszlachetniejszych broni stworzonych przez człowieka, choć kiedyś był używany przez masy. Kojarzy się z elegancją i niesamowitą precyzją. Łuk – bo o nim mowa – dzisiaj dostępny jest w najróżniejszych wersjach. Począwszy od klasycznych, wykonanych ze sklejek drzew, z których tradycyjnie się je wyrabiało, przez sportowe refleksyjne, wykonane z wysokojakościowych, sprężystych tworzyw, jak włókno szklane czy węglowe, po nowoczesne, bloczkowe. I to na tych ostatnich się dzisiaj skupimy.
Co charakteryzuje ten model łuku? Przede wszystkim konstrukcyjnie odbiega dość daleko od swojego pierwowzoru, choć zasada działania jest podobna. Część siły napinania cięciwy jest odprowadzana na bloczki, dzięki czemu nawet osoba o mniejszej posturze jest w stanie wypuścić strzałę z maksymalnego naciągu. Łuk bloczkowy jednak powinien być dobrany odpowiednio do wzrostu strzelca.
Jak właściwie działa łuk bloczkowy?
Aby dokładnie zrozumieć, jak funkcjonuje ten rodzaj broni, należy przyjrzeć się bliżej jej konstrukcji. Otóż znajdziemy tu tradycyjnie majdan (uchwyt), który wykonywany jest albo z lekkich stopów (np. aluminium), albo wytrzymałych polimerów. Natomiast największa różnica między zwykłym łukiem a bloczkowym zaczyna się już na etapie ramion. Są one krótsze od tych, jakie znajdziemy w refleksyjnych czy walijskich, ale przy tym, dzięki swojej sztywności, gwarantują równie dużą (jeśli nie większą) moc naciągu. Od długości i kształtu ramion, podobnie, jak w tradycyjnych łukach, zależy siła i prędkość, z jaką zostanie wystrzelona strzała. Jednak w tym przypadku parametry te nie są uzależnione jedynie od ramion.
Główną różnicę stanowią jednak camy, czyli bloczki. Są nimi metalowe, okrągłe lub owalne talerze, przez które przebiegają cięciwy i kable. Przy naciąganiu tej pierwszej camy obracają się na osiach. To właśnie one jako drugie wpływają na siłę naciągu – decyduje o niej ich kształt i wielkość.
Warto też wspomnieć, że także łuki bloczkowe potrafią się między sobą diametralnie różnić formą – w sklepach dostępne są modele o bardziej wydłużonych ramionach, jak na przykład Poe Lang Cobra Protex będący przykładem dobrego myśliwskiego łuku bloczkowego do 500 zł odwołującego się zarówno do klasycznego wzornictwa, jak i z bardziej zagiętymi do wewnątrz ramionami.
Znając konstrukcję tego typu łuków, możemy sobie wyjaśnić zasadę ich działania. Otóż jak wspomnieliśmy, są one dużo sztywniejsze od klasycznych modeli. Dzięki jednak połączeniu krążków kablami, naciągnięcie cięciwy jest dużo łatwiejsze niż w przypadku klasycznego łuku o tej samej energii. Dodatkowo w bloczkowych występuje tzw. efekt odpuszczenia, kiedy siła potrzebna do utrzymania napiętej cięciwy spada nawet do 20% wartości końcowej. Dzięki temu łatwiej jest wycelować i oddać bardziej precyzyjny strzał.
Jak dobrać łuk bloczkowy?
Skoro już mniej więcej wiemy, jak działa ten rodzaj broni, to warto zastanowić się nad tym, jak dobrać ją do swoich potrzeb. Jednym z pierwszych parametrów, na który należy zwrócić uwagę, powinien być właśnie efekt odpuszczenia. Różne konstrukcje oferują zróżnicowane wartości – może to być 50, 35 lub nawet 20%. Ważne jest też dobranie samej siły łuku – maksymalna dozwolona to 60 funtów, czyli około 28 kilogramów.
A co z dopasowaniem łuku bloczkowego do wzrostu? Sprawa jest bardzo prosta, choć może wymagać podliczeń w calach (w tych bowiem podaje się zazwyczaj długość broni). My jednak pozostaniemy przy milimetrach. By odpowiednio dobrać długość broni do swojego wzrostu, wystarczy podzielić wartość wyrażoną w danej jednostce przez 2,5. Wówczas wybieramy łuk o długości zbliżonej do uzyskanego wyniku. Tym samym, mając około 1,75 m wzrostu, można wybrać na przykład łuk bloczkowy Crosman Wildhorn, który ma długość 698 mm.
Łuk bloczkowy dla początkującego
Jakiego natomiast dokonać wyboru w momencie, kiedy nasza pociecha interesuje się łucznictwem i pragnie mieć łuk bloczkowy na własność? Przede wszystkim weźmy pod uwagę fakt, że to początek przygody. Warto więc postawić na model o słabszym, regulowanym naciągu, oczywiście odpowiednio dopasowany do wzrostu, metodą, o której już sobie powiedzieliśmy wyżej.
Dla początkującego idealny naciąg oscyluje w okolicach 10-30 funtów. Pozwoli to oswoić się z mechaniką broni, a jednocześnie nabrać siły – łuk w końcu to nie tylko sport, ale też doskonałe ćwiczenie dla ramion. Parametrom tym odpowiada doskonale Poe Lang Buster 15-29 lbs. Z pewnością każdy adept łucznictwa znajdzie w nim towarzysza licznych treningów.
Pasja, którą warto zgłębić
Łucznictwo to nie tylko sport. To też rodzaj mistycznego przeżycia. Napięcie cięciwy, wycelowanie i wypuszczenie strzały wymaga ogromnego skupienia, woli i treningów. To zaś uczy cierpliwości i opanowania oddechu, ciała i umysłu. W naszym sklepie są dostępne różne łuki bloczkowe, także te do 500 zł, które będą stanowiły idealny wybór zarówno dla fanów sportu, jak i myśliwych. Jeśli więc i Wy czujecie, że to jest sport dla Was, zajrzyjcie do naszego sklepu.