Jak zacząć przygodę z łucznictwem? Jaki łuk wybrać?
Łucznictwo uczy cierpliwości, precyzji, ale też pozwala wyrobić w sobie charakter i siłę. Chcąc strzelać dobrze, trzeba opanować kilka elementów do perfekcji – w tym odpowiedni oddech oraz postawę. Ważny jest też sam wybór łuku. Źle dobrana broń potrafi po prostu zniechęcić. Musisz również określić, czy interesuje Cię bardziej strzelectwo rekreacyjne, sportowe, czy też może myśliwskie. Jak więc najlepiej zacząć swoją przygodę z łucznictwem? Podpowiadamy!
Przede wszystkim – wybierz rodzaj łuku
Na rynku istnieją trzy główne rodzaje łuków:
- historyczne (długie, wschodnie, japońskie),
- klasyczne,
- a także bloczkowe.
Jaka jest różnica między łukiem klasycznym a bloczkowym? Otóż działanie łuków klasycznych bazuje na mechanizmie znanym od setek lat. To prosta konstrukcja składająca się z:
- majdanu,
- ramion,
- cięciwy,
- a obecnie też z celownika i specjalnego siodełka na strzałę.
Niekiedy też posiada mocowanie stabilizatora ułatwiającego utrzymanie łuku w prawidłowej pozycji.
Wariant bloczkowy, przykładowo Poe Lang Buster 15-29 lbs, jest rodzajem broni, która składa się nie tylko z wcześniej wskazanych elementów, ale też kabli i bloczków. Dzięki nim można łatwiej naciągnąć, ale przede wszystkim utrzymać napięty łuk.
Wszystko to dzięki parametrowi, jakim jest left-off, który redukuje siłę potrzebną do utrzymania napięcia. Niekiedy spada ona o 50-80%. Jest to znaczące ułatwienie dla strzelca, który chce oddać precyzyjny strzał. Stąd też łuki bloczkowe często mają dużo większą moc, niż tradycyjne. Dlatego są stosowane jako broń myśliwska, a nawet bojowa.
Jakie pytania warto sobie zadać przed wyborem własnego łuku?
Przede wszystkim – na czym bardziej Ci zależy: czy na dyscyplinie i treningu, czy też na precyzyjnym oddawaniu strzału. Łuk klasyczny wymaga więcej cierpliwości i ćwiczeń. Dzięki temu będziesz w stanie nie tylko napiąć, ale też utrzymać cięciwę do momentu oddania strzału. Strzelanie z broni tradycyjnej angażuje dużo więcej mięśni – ramion, barków, a także pleców. Jest ona więc trudniejsza w opanowaniu, jednak dopracowanie umiejętności w strzelaniu z łuku klasycznego przynosi mnóstwo satysfakcji.
Łuk bloczkowy przypadnie również do gustu miłośnikom łowiectwa – duża siła, a także mechanizm left-off, który pomaga precyzyjnie wycelować w zwierzynę. Niemal bezgłośne zwolnienie cięciwy sprawia, że strzała trafia idealnie w cel. Łowcy z pewnością docenią łuk Poe Lang Cobra Protex o sile niemal 25 kg.
Jakiej długości łuk dobrać?
Główne parametry łuku to:
- siła i długość naciągu,
- długość samej broni,
- a także waga.
Jak więc dobrać odpowiedni model do swoich predyspozycji?
Często pojawia się pytanie: Jak dobrać łuk do wzrostu. W przypadku tradycyjnego modelu zazwyczaj wybiera się egzemplarz, który jest do około 10 cm dłuższy lub krótszy niż wynosi wzrost użytkownika.
Dużo istotniejszym parametrem jest długość naciągu. To odległość od dłoni, w której trzymasz majdan, do miejsca kotwienia strzały (np. kącik ust). To właśnie dzięki niej masz najbardziej precyzyjne wskazania, dotyczące długości łuku. Jak to zmierzyć? Najlepiej za pomocą prostego kija lub promienia strzały. Wykonaj taki ruch, jak przy napinaniu cięciwy i zmierz odległość między tymi dwoma punktami. Jak natomiast interpretować takie dane?
Długość naciągu (cm; cale) | Długość łuku (cm; cale) |
---|---|
poniżej 61; poniżej 24 | 152-162; 60-64 |
63,5-66; 25-26 | 165-168; 65-66 |
68,6-71; 27-28 | 170-173; 67-68 |
powyżej 73,7; powyżej 29 | 175-175; 69-70 |
Ważna jest też siła naciągu. W przypadku kobiet na początek najlepszy jest łuk o sile około 10 kg, jak np. Crosman Augusta. Panowie natomiast mogą sięgnąć spokojnie po broń o naciągu 15 kg. Parametr ten jednak jest uzależniony zarówno od wieku, jak i predyspozycji fizycznych strzelca. Kluczem jest, by dobrać łuk odpowiednio do własnej siły lub nieco słabszy, aby nauczyć się techniki. Na mocniejszą broń zawsze przyjdzie czas.
Jak natomiast dobrać idealny model spośród łuków bloczkowych? Najważniejszym parametrem jest stosunek wzrostu użytkownika do długości broni. W tym przypadku jest dużo prościej niż przy wariancie tradycyjnym. Należy zmierzyć rozpiętość ramion, a następnie podzielić tę wartość przez 2,5. Po uzyskaniu wyniku określ, który łuk bloczkowy ma zbliżoną długość do uzyskanej wartości. Tak samo tutaj powinieneś dobrać odpowiednio siłę naciągu do własnych predyspozycji.
To na dobry początek!
Wiedząc już, jaki łuk wybrać na początek, możesz powoli przymierzać się także do innych elementów wyposażenia łucznika. Strzały, karwasze, a także odpowiednie rękawice są niezbędne w tym sporcie, tak samo, jak dostosowane tarcze.