Co to jest demobil
Wszystko, co powinieneś wiedzieć o demobilu
Wędrując po forach i mediach społecznościowych zajmujących się tematem militariów i survivalu, z pewnością nie raz spotkałeś się z określeniem „demobil”. Jeśli jeszcze nie wiesz, czym jest – pora nadrobić zaległości. Dzisiaj dowiesz się, co najczęściej można znaleźć wśród artykułów oddanych „do cywila”. Przekonasz się również, że w niektórych przypadkach demobil wojskowy może okazać się lepszy, niż sprzęt prosto z fabryki. Szczególnie jeśli jesteś kolekcjonerem. Zapraszamy Cię do kolejnej podróży po wyposażeniu dla miłośników militariów. Jeśli jesteś ciekaw, co trafia do demobilu – tutaj właśnie się o tym przekonasz!
Czym jest demobil i skąd pochodzi?
Tym terminem określamy sprzęt, który trafia z wojskowych zasobów na cywilny rynek. Zasadniczo w Polsce jego wyprzedażą zajmują się Oddziały Regionalne Agencji Mienia Wojskowego. W praktyce – często najlepsze wyposażenie i urządzenia wykupywane są przez kolekcjonerów i sklepy. W ten sposób do sprzedaży trafiają artykuły, które zostały wycofane z użytku w armii. Wojsko Polskie nie jest jedynym dostawcą. Bardzo duży udział w rynku mają elementy ekwipunku z sił brytyjskich, niemieckich, a także holenderskich. Nie brakuje też sprzętu amerykańskiego i rosyjskiego.
Co można znaleźć wśród produktów z demobilu?
Nie będzie przesadą, jeśli powiemy Ci, że niemal wszystko, co przestaje być użyteczne dla wojska, a może przydać się innym. Chodzi tu zarówno o złom, przepracowane oleje hydrauliczne (sic!), a także o pojazdy – od quadów, przez ciężarówki po BWP-y i czołgi. Kto w końcu nie chciałby mieć swojego T-72 na podjeździe? Oprócz oferty dla kolekcjonerów i firm zajmujących się utylizacją odpadów armia dostarcza też mnóstwo innych produktów. Są one znacznie bardziej przydatne z perspektywy graczy ASG i miłośników survivalu. Wśród artykułów z demobilu wojskowego znajdziesz m.in. ekwipunek, na który składają się takie elementy jak:
- gogle, okulary i maski przeciwgazowe (w tym kultowego Słonia),
- paski i kabury,
- manierki i menażki,
- noże, latarki i niezbędniki,
- plecaki i torby wojskowe.
Dużym zainteresowaniem cieszy się odzież, w tym umundurowanie. Z wojskowych magazynów do cywila trafiają nie tylko spodnie, kurtki czy kombinezony. Bardzo często to też obuwie, polary czy nakrycia głowy berety. W sklepach można znaleźć również mundury galowe, na przykład Bundeswehry czy LWP. Sporą popularnością cieszy się także bielizna. Każdy, kto miał okazję założyć zimowe skarpety wojskowe, wie, jak doskonale ogrzewają stopy! Oczywiście wszystko jest porządnie prane z użyciem specjalnych środków, dzięki czemu jest higieniczne.
Często są to produkty, które w ogóle nie wyszły z magazynu – te są wyjątkowo cenne, gdyż nie noszą żadnych śladów użytkowania. Na mundurze nierzadko znajdują się naszywki, z grupą krwi czy przynależnością narodową. Dla niektórych wyjątkową gratką są również racje żywnościowe, w tym nie tylko jedzenie liofilizowane. Jeśli w życiu nie jadłeś pancerwafli, to zdecydowanie powinieneś spróbować!
Jeśli natomiast zależy Ci na obuwiu wojskowym, to buty z demobilu będą idealne. Dlaczego? Zasadniczo obuwie, które trafia na rynek cywilny jest wysokiej jakości. Jednak daleko mu do tego, przeznaczonego dla żołnierzy. Buty te mają bowiem przetrwać nawet najcięższe warunki. Trzeba więc się porządnie postarać, aby je zniszczyć. Dodatkowo zazwyczaj gwarantują bardzo wysoki komfort noszenia. Przepuszczają swobodnie powietrze, przy doskonałej wodoodporności.
Duży udział stanowią również części i akcesoria do broni. Jeśli na przykład marzysz o oryginalnym pasie do Beryla – jak najbardziej możesz go mieć. Wśród propozycji AMW i sklepów są też magazynki do poszczególnych broni. To jednak oferta skierowana głównie do tych, którzy mają licencję na broń.
Raj kolekcjonerów militariów
To właśnie kolekcjonerzy często stawiają na sprzęt z demobilu. Miłośnicy militariów polują na różne okazje, gdyż magazyny wojskowe często skrywają różne przyrządy wojskowe z dawnych lat. Są to np. radiostacje z czasów LWP, innym razem wspomniane wcześniej pojazdy, naczepy i wiele innych. Nierzadko później wykorzystywane są jako element atrakcji turystycznych lub w czasie zlotów militarnych. Stąd też w czasie imprezy ASG z pewnością pojawi się ktoś z kuchnią polową, a Ty będziesz mógł się raczyć tradycyjną wojskową grochówką.
Sprzęt z demobilu
Dla wielu osób produkty, które pochodzą z demobilu, są jedynymi słusznymi. Nic dziwnego – charakteryzują się nie tylko wytrzymałością, ale też dają poczucie całkowitej „oryginalności”. Co więcej, często za pozornie zwykłym mundurem, niezależnie czy jest on brytyjski, polski czy niemiecki, stoi niezwykła historia. Dlatego produkty z wojskowych magazynów cieszą się tak dużą popularnością. Znajdziesz je także w naszym sklepie. Sprawdź propozycje ekwipunku z demobilu!