Aktualności » Jakie buty wojskowe na jesień i zimę - polecane modele

Jakie buty wojskowe na jesień i zimę - polecane modele

Zwykłemu Kowalskiemu wojskowe obuwie najczęściej kojarzy się z ciężkimi i mało przewiewnymi butami, które nie nadają się do noszenia latem. Prawda wygląda jednak inaczej. Zarówno w armii, jak i na rynku cywilnym można znaleźć obuwie militarne dostosowane do konkretnej pory roku. Przykład stanowią m.in. idealne na lato przewiewne amerykańskie PANAMY ze stalowymi wywietrznikami i CORDURĄ u góry cholewy, jak i ciepłe zimowe buty specjalne Wojska Polskiego.

Za oknem coraz chłodniej, a deszcze niedługo będą przeplatać się z błotem pośniegowym. Dlatego w tym artykule będziesz mógł zapoznać się z kryteriami, jakie należy wziąć pod uwagę przy doborze obuwia wojskowego na zimę. Dowiesz się też, które modele doskonale się spiszą w tej roli.

Buty wojskowe, a codzienne

Czym różni się obuwie noszone na co dzień od wojskowego? Zasadniczo to niemal wszystkim. Zwykłe buty mają zapewnić komfort chodzenia po mieście i chronić stopę przed chłodem oraz nierównościami nawierzchni. Wojskowe natomiast ma znacznie szersze przeznaczenie, więc musi spełniać więcej wymogów. Oprócz tego, że wykazują te same funkcje, co klasyczne buty, to powinny zagwarantować należytą stabilizację stawu skokowego, stanowić zabezpieczenie przed różnymi typami nawierzchni, a także przed poślizgami.

Ciepłe buty wojskowe na jesień i zimę

Nic dziwnego, że cieszą się dużym zainteresowaniem jako obuwie zimowe. Dzięki zastosowaniu podeszew antypoślizgowych, jak na przykład w modelu Garsing 0830 Corporal Fur, łatwiej uniknie się nieprzyjemności związanych z przewróceniem się na oblodzonym chodniku. Agresywny bieżnik zaś ułatwia poruszanie się po śniegu. Ostatecznie, jeśli są dobrze ocieplone, zapewniają doskonałą izolację przed chłodem. Wpuszczając dodatkowo spodnie w cholewy butów, tworzy się kolejną barierę chroniącą przed zimnem – ciepło lepiej jest utrzymywane w nogawkach.

Buty militarne na zimę – co wybrać?

Cały ekwipunek wojskowy przeznaczony na chłodniejsze dni zasadniczo różni się od tego noszonego latem. Wiele zależy również od strefy klimatycznej, do której taka odzież miałaby zastosowanie. Jako że mowa tu o warunkach w Polsce, to mundury powinny być dostosowane do strefy umiarkowanej. Podobnie jak obuwie.

Jakie buty taktyczne spełnią się w roli zimowego obuwia? Można wybierać między pełną, skórzaną cholewą lub też postawić na model wykorzystujący grubszy nylon balistyczny. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie gwarantuje dobrą izolację termiczną, wsparcie dla kostek, a także należyty komfort. Oba rodzaje cholewek zapewniają doskonałe zabezpieczenie przed wilgocią.

Oprócz tego warto sprawdzić, czy dany model został wyposażony np. w membranę GORE-TEX, jak to jest w przypadku Lowa Mountain GTX. Koniecznie należy też zwrócić uwagę na to, aby obuwie miało podeszwy antypoślizgowe. Nie są one bowiem elementem każdego modelu. Można je natomiast znaleźć w większości produktów renomowanych marek jak Magnum, Garsing czy Protektor. Oprócz membran stosowanych w butach wojskowych sprawdź rodzaj ocieplenia. Polarowe wnętrze zapewni nie tylko miękkość, ale i dobre ogrzanie.

Warto przyjrzeć się, co oferuje demobil. Wyjątkową popularnością cieszy się na przykład model brytyjski butów wojskowych – Invader. Stanowią one jeden z najpowszechniejszych wzorów klasycznych glanów. Ich kolejne wersje charakteryzują się jeszcze lepszą ergonomią i ciekawym designem.

Pamiętaj o impregnacji

Fakt, że militaria gwarantują często dużo wyższą jakość niż zwykłe produkty, nie oznacza, że można zapomnieć o ich konserwacji. Tyczy się to również obuwia. Warto wykonywać te zabiegi z przynajmniej dwóch powodów – gwarantują dłuższą żywotność, a także sprawiają, że umundurowanie, jak i same buty, prezentują się znacznie lepiej. Dlatego już po zakupie dobrze byłoby je wypastować. Ważne, by dobrać odpowiednie preparaty, przeznaczone do danego typu skóry.

Jak wygląda konserwacja obuwia:

  • Jeśli jest nowe, możesz pominąć czyszczenie. Jeśli już je nosiłeś – napierw umyj je dokładnie z wszelkich zabrudzeń. Oczyść zarówno cholewy, jak i podeszwy.
  • Osusz je delikatnym ręczniczkiem (np. papierowym) i zostaw do wyschnięcia (z dala od kaloryfera i innych źródeł ciepła).
  • Ściągnij sznurowadła i umyj je osobno.
  • Nałóż cienką warstwę pasty na skórę butów. Wykorzystaj do tego miękką bawełnianą szmatkę. Wcieraj ją od czubka do pięty.
  • Pozostaw obuwie na około godzinę, by pasta się wchłonęła.
  • Po tym czasie miękką szmatką, okrężnymi ruchami zacznij polerować skórę.

W większości przypadków to wystarczy, by uzyskać satysfakcjonujący błysk, choć można czynność nakładania pasty i polerowania jeszcze powtórzyć dwukrotnie. Na koniec pokryj buty impregnatem, np. w sprayu.

Czy warto kupować zimowe buty wojskowe?

Oferowane m.in. przez sklep internetowy naostrzu.pl obuwie taktyczne na zimę stanowi atrakcyjny wybór z kilku powodów. Osoba, która się na nie decyduje, zyskuje komfort termiczny, a także wyższe bezpieczeństwo chodzenia po oblodzonych czy ośnieżonych nawierzchniach. Natomiast szeroko zakrojony katalog wzornictwa butów gwarantuje, że każdy znajdzie odpowiedni model dla siebie.

Jakie buty wojskowe na jesień i zimę - polecane modele

Opinie (10 ocen)

4.9